🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Čo robiť, ak vás trápia ploché nohy?

Ploché nohy sú častou deformitou s ktorou sa pravidelne stretávame v ortopedickej a fyzioterapeutickej praxi. Tento problém sa vyskytuje ako u detí, tak u dospelých. Problém plochých nôh je spôsobený nedostatočnou tenziou kooperujúcich svalov chodidla, predovšetkým klenby. Ploché nohy môžeme nadobudnúť aj počas dospelosti, a to nesprávnou obuvou a nedostatkom pohybu. Obuv zohráva azda najväčšiu rolu v ovplyvnení vitality chodidla. Nesprávne padnúca obuv, zlé prevedenie obuvi či vysoké podpätky sú najlepšími predpokladmi k nadobudnutiu plochých nôh aj v dospelom veku pacienta. V prvotných štádiách je možné vbočený palec korigovať vhodnými fixátormi - stav si však často vyžaduje aj aditívnu liečbu.  

Čo spôsobuje ploché nohy? 

Anatómia chodidla 

Anatómia chodidla v spojení s plochými nohami sa zameriava najmä na to, ako funguje klenba chodidla. Princípom funkcie klenby chodidla je tlmenie nárazov počas chôdze. Táto funkcia je splnená najmä vďaka kostiam, kĺbom a šľachám, ktoré vzájomne kooperujú. Ak naša klenba funguje správne, tak naše telo ochraňuje pred nárazmi od zeme. Vďaka klenbe nie sú vplyvom nárazov ohrozené kolená či panva. Nesprávna technika kroku ovplyvňuje prirodzené postavenie panvy a chrbtice. 

Zdravá krok by mal byť pružný, energický a tichý, a tým pádom aj šetrný voči našim kĺbovým spojeniam. 

Ochabnuté svaly chodidla 

Ochabnuté svaly chodidla sú prvou predispozíciou k úplnému vbočeniu palca. Svaly malého dieťaťa sa vplyvom trénovania chôdze spevňujú a vytvára sa štruktúra potrebná k tlmeniu nárazov pri samotnej chôdzi. Hoci sa svaly môžu vyvinúť správne, nesprávnou obuvou sa však dopracujeme k plochým nohám. Príčinou bývajú veľmi úzke špičky, vyslanie klenby, vysoké podpätky či úzke topánky po celej svojej dĺžke. V takýchto prípadoch chodidlo nedokáže účinne počas chôdze pracovať, svaly sú fixované a nedochádza k ich prirodzenému napätiu. Je však dôležité zmieniť, že vbočený palec, resp. ploché chodidlá, môžu byť dané geneticky, a teda sú dedičné..  Včasná intervencia je dôležitým prvkom začiatku liečby, kedy sa dá rýchlosť vbočenia palca korigovať a neskôr aj úplne napraviť. Pacient však musí spolupracovať s ortopédom a fyzioterapeutom, keďže nie vždy je príčinou len nesprávna obuv. Ak sa u pacienta zistí, že prirodzene dupe nohami a má zlé pohybové stereotypy je nutné ich napraviť. Bez ich nápravy by bola liečba plochých nôh neúčinná, prípadne môže dôjsť k recidíve v priebehu niekoľkých rokov.  V prípade, že je kauzálnou príčinou vzniku plochých nôh oslabenie klenby, tak by mal pacient zvážiť aj investíciu do tzv. Barefoot topánok, prípadne sa venovať chôdzi naboso. Týmto spôsobom sa pacient vráti do času, kedy si ako dieťa spevňoval svaly klenby. Chôdza naboso, resp. v Barefoot topánkach, neposkytuje žiadnu predimenzovanú podporu klenby, a preto sa musí pravidelne namáhať, čím sa spevňuje.  Chôdza naboso poskytuje dostatok priestoru pre rozprestretie prstov, čím sa zlepšuje stabilita chodidla. Ďalšou výhodou je fakt, že chôdza naboso nemá žiaden podpätok, ktorý by fixoval klenbu, a tým je chrbtica a panva vo svojej prirodzenej polohe

Zanedbanie liečby 

Zanedbanie liečby môže vyústiť do zložitých ortopedických problémov, ktoré sú navyše veľmi bolestivé. Okrem chronických bolestí chrbtice sa často stretávame s tzv. plantárnou fascitídou, ktorá vzniká ako následok.  Pri tomto ochorení dochádza k zápalu plantárnej fascie, ktorá sa rozlieha od päty po články prstov. 

Pri zanedbaní liečby v útlom detskom veku je možné v dospelosti pristúpiť k razantnejšiemu zákroku - k chirurgickej operácií, ktorá má pomerne zložitý priebeh.