Ak ste mali v minulosti, či len nedávno úraz alebo operáciu krčnej chrbtice, tento článok je najmä pre vás. Nepríjemný pád, ofuknutie, či napríklad vyskočenie krčných stavcov sú situáciami, pri ktorých neraz potrebujeme rady a pomoc odborníka. Odpoveďou je rehabilitácia krčnej chrbtice. Ako teda účinne rehabilitovať, aby sme boli zase fit?
Čomu sa vyhnúť pri problémoch s krčnou chrbticou
Určite si dávajte pozor na prievan. Veľakrát problémy s krčnou chrbticou vyvoláva alebo ich zhoršuje. Ak vás v oblasti krku sužuje bolesť, rovnako sa vyvarujte aj určitým polohám pri spánku. Spanie na bruchu s vytočenou hlavou do strany je pri bolestiach krku nepríjemné a môže zdravotnú situáciu ešte zhoršiť. Takisto sa vyhýbajte prudkým pohybom, pri ktorých by vás mohlo v krku takpovediac seknúť a už s hlavou nepohnete. Ďalej by ste sa mali vyvarovať aj monotónnej polohe hlavy a krku. Pokiaľ sa teda cez deň moc nehýbete, napríklad dlho sedíte za počítačom, robte si občas prestávky a rozcvičky krku, alebo zmeňte polohu hlavy.
Najužitočnejšie triky a cviky k úspešnej rehabilitácií
Pri dlhodobých a vážnych ťažkostiach závisí vyzdravenie hlavne od správnej a odbornej rehabilitácie krčnej chrbtice. Navštívte teda v prvom rade lekára, fyzioterapeuta. Ak ste po úraze a máte bolesti krčnej chrbtice, nikdy nie je na škodu spraviť si doma kúpeľ a zrelaxovať vo vani s teplou vodou. Váš stav môže zlepšiť aj to, ak budete dbať na zdravý spánok so správnym vankúšom. Ideálna poloha, pri ktorej vás krk nebude bolieť je spanie na boku. Vankúš by nemal byť príliš vysoký. Skôr naopak. Ak máte možnosť saunovať, odporúčame vám to. Pri rehabilitácii krčnej chrbtice teplo dobre pôsobí. Uvoľní vám svalstvo a bude vám oveľa lepšie. Problémové body na tele je dobré rozmasírovať. Dôležitým pri rehabilitácií je aj správne vykonávanie cvikov. Cviky, ktoré vykonávate a plánujete vykonávať doma, vždy konzultujte s fyzioterapeutom.
Cviky na krk pri obmedzenom pohybe
Pri každom cvičení voľne dýchajte. Prvý cvik
Ak trpíte obmedzením predklonu, pri prvom cviku sa dajte do sedu.
Chrbát a ruky flexujte. Hlavu skloňte k hrudníku, pokiaľ to ide.
Druhý cvik
Pri obmedzenej rotácií si v druhom cviku sadnite na stoličku naopak tak, aby ste operadlo mali pred hrudníkom.
Ľavú ruku dajte za chrbát a pridržiavajte sa ňou stoličky. Hlavu rotujte doprava a prstami pravej ruky si pridržte bradu zľava. Dýchajte a zotrvajte v tejto polohe aspoň 15 sekúnd.
Potom tento cvik zopakujte aj na 2. stranu.
Tretí cvik
Pri obmedzenom úklone v tretom cviku postupujete podobne.
Opäť položíte ľavú ruku za chrbát a pridŕžate sa sedadla.
Pravou rukou uchopíte cez hľavu ľavú spánkovú časť lebky a tlačíte hlavu doprava.
Nadýchnite sa a vydržte takto aspoň 15 sekúnd. Opakujte cvičenie aj do opačnej strany.
Nakoniec si vyskúšajte aj uvoľňovací cvik a prejdite do rotácie.
Postavte sa rozkročmo a ruky upažte tak, aby boli pod úrovňou ramien.
Jednu ruku otočte dlaňou vpred, druhú dlaňou vzad.
Hlavu otočte na stranu, kde je palec ruky dole, čiže k ruke, ktorá je natočená dozadu.
Hlavu začnite otáčať doprava a doľava a spolu s ňou otáčajte aj dlane vpred a vzad.
Čo sa týka rehabilitácie po úraze určite neriešte rehabilitáciu predtým ako konzultujete svôj zdravotný stav s fyzioterapeutom, alebo neabsolvujete vyšetrenie ortopédom .