Zlomenina členka: Tipy k rýchlej rehabilitácii

Zlomený členok je jedným z najčastejších úrazov dolnej končatiny, ku ktorému dochádza v dôsledku nesprávneho došľapnutia, podvrtnutia, či opakovaného natiahnutia. Keďže je členok nevyhnutný pre pohyb, nedostatočná rehabilitácia môže viesť k trvalým následkom. V tomto článku sa dozviete, ako znova rozhýbať svaly a kĺb tak, aby ste zlomenému členku vrátili jeho silu, mobilitu a funkčnosť. 

Typy zlomeniny členka

Predtým, ako popíšeme typy zlomenín členka, povedzme si niečo o samotnom kĺbe. Členok je kladkový kĺb a je tvorený koncovými časťami kostí predkolenia - ihlica (fibula) a píšťala (tibia). Tie sú navzájom spojené väzom - syndezmóza, a dokopy vytvárajú vidlicu. Tá sa spája s členkovou kosťou (talus). O stabilitu členka sa starajú väzy, okrem spomínanej syndezmózy, aj kĺbové puzdro, vonkajšie a vnútorné väzy. Zlomeniny rozdeľujeme podľa toho, ktorá časť kĺbu je zlomená. 

Zlomenina jedného maleolu*

*lat. malleolus je dolný koniec kostí predkolenia.   Ide o zlomeninu vnútornej alebo vonkajšej strany členku - to znamená, že sa zlomí dolný koniec ihlice alebo píšťaly. Všeobecne je nutný chirurgický zákrok.

Bimaleolárna zlomenina – vnútorný a vonkajší členok

Zlomené sú obe dolné konce predkolenných kostí - tibia a fibula. U väčšiny aktívnych pacientov sa odporúča operácia, ale stav musí posúdiť lekár. 

Trimaleolárna zlomenina + odlomenie zadnej hrany tíbie

Pri tejto zlomenine sú poškodené obe kosti predkolenia (presne ako pri bimaleolárnej zlomenine), okrem toho je však zlomená aj zadná hrana dolného konca píšťaly.  Ďalej môžu byť zlomeniny otvorené a zatvorené. V prípade otvorených je nutná operácia.  Okrem zlomenín je veľmi častým úrazom práve podvrtnutie či natiahnutie členkových väzov. Deje sa to vtedy, keď v kĺbe dôjde k takému rozsahu pohybu, ktorý prevyšuje elasticitu väzov. V tomto prípade je dôležité lokálne kĺb chladiť a spevniť elastickým obväzom. Bolesť pri podvrtnutí býva ostrejšia a možno ju presne určiť podľa miesta zranenia, a to na vnútornej alebo vonkajšej strane členka. Ďalším sprievodným javom je opuch, modrina a obmedzená hybnosť členka. V tomto prípade je na mieste oddych a v prípade potreby aj tíšenie bolesti liekmi. 

Doba liečenia zlomeného členka

Zlomený členok je viac náchylnejší na nesprávne hojenie, ktoré môže spôsobiť pacient nesprávnou chôdzou. Najmä na barlách či nadmerným namáhaním, kedy sa jednotlivé časti nesprávne zrastú. V extrémnych prípadoch sa daná kosť musí chirurgicky zlomiť a opätovne napraviť. Tento stav však možno včas podchytiť preventívnymi kontrolami u ošetrujúceho lekára.  Liečba zlomeniny členka závisí od presného miesta a závažnosti zlomeniny, preto sú aj liečebné postupy rôzne. Buď je to fixácia daného miesta a implementovanie platničiek alebo skrutiek chirurgickým zákrokom, alebo sa pri ľahkej zlomenine ordinujú lieky proti bolesti a nasadí sa dlaha, prípadne ortéza. Pri ťažkej fraktúre ju lekár fyzicky napráva alebo operuje, vtedy by mala rehabilitácia členka nastať až po operácií, resp. po odstránení sadry. Doba hojenia je individuálna. Závisí od typu zlomeniny a rozsahu poškodenia tkanív. Obvykle sa ale pohybuje medzi  6 až 12 týždňami. Doba liečenia má však rôznu dĺžku v závislosti od toho, či do toho obdobia zahrnieme aj dobu pasívnu. Tá môže trvať až 1 rok podľa zložitosti zlomeniny.

Ako rehabilitovať členok?

Pred začatím akéhokoľvek cvičenia po zlomenine členka je nutné všetko konzultovať s lekárom. Ak ste museli podstúpiť operáciu, najlepšie je konzultovať s ortopédom, ktorý vás lieči a ktorý vám operáciu vykonal. Cvičiť možno začať už v čase, keď je noha ešte v sadre a po jej odstránení, bude ďalšia rehabilitácia oveľa jednoduchšia a rýchlejšia. Presné cviky vám ukáže váš fyzioterapeut. 

Rehabilitačné cviky na členok

V čase, kedy je noha ešte v sadre, môžete vykonávať viaceré cvičenia. Skúste nasledovné cviky: krčenie a vystieranie prstov na nohách, krčenie celej dolnej končatiny po podložke a jej unožovanie do strany, aktivácia stehenného svalu pritláčaním kolena do podložky s výdržou a dvíhanie panvy pri čom je noha so sadrou vystretá a zapierame sa len o zdravú nohu. Niekoľkokrát tento pohyb opakujte. Účinné býva aj flexovanie a vystieranie špičky nohy. Pri ďalšom cviku nechajte postihnutú nohu pár minút visieť z postele a potom ju vyzdvihnite do zvýšenej polohy. Niekoľkokrát tento pohyb opakujte. Ak používate lakťové barly, snažte sa pomocou nich chodiť tak, aby ste nenašľapovali na zranenú nohu. Chorú nohu položte najprv dopredu a potom prejdite, resp. spravte krok na zdravú nohu za pomoci barlí a rúk. Čo sa týka potravín, snažte sa konzumovať jedlá s veľkým obsahom bielkovín, vápnika a výživové doplnky s kolagénom na výživu svalov, kostí a kĺbov a chondroitínom, ktorý vyživuje chrupavky. Používanie nemeckých barlí spočíva v odľahčení dolnej končatiny, s nasledovným postupom: barle sa pokladajú dopredu, do rovnakej úrovne, medzi barle sa vloží operovaná noha (ktorá je jemne položená na päte, pacient ju nezaťažuje celou váhou), zaprie sa o barle, odľahčí operovanú nohu a následne prikročí zdravou nohou medzi barle.

Aké môžete vykonávať pri rehabilitácii členka cviky po odstránení sadry?

Vďaka tomu, že sa zlomený členok rehabilituje ihneď po operácii, je cvičenie po vyzutí sadry jednoduchšie. Po odstránení sadry je aj škála rehabilitačných cvikov väčšia. Viac než vhodné je absolvovať konzultácie s fyzioterapeutom a začať pravidelne plávať. Pri suchom tréningu členka začnite napríklad s chôdzou, pričom striedavo našľapujte najskôr len na špičky a potom aj na päty. Pri inom cviku skúste dlhý skok na oboch nohách a neskôr len na jednej nohe. Pri treťom cvičení si nachystajte papier a fixku. Vezmite fixku medzi prsty na nohe a skúste nakresliť na papier nejaký obrázok. Výborný pri rehabilitácii po zlomenine členka  je aj beh s bočnými nášlapmi, či chôdza po schodoch. Keď sa už cítite lepšie, postupne skúste začať aj s cyklistikou.

Cvičenie za pomoci fyzioterapeuta

Niektoré cvičenia možno vykonávať doma, iné je možné absolvovať len za pomoci špeciálnych prístrojov, dostupných iba v osobitných fyzioterapeutických ambulanciách. Napríklad magnetoterapia, hydroterapia a masáže. Vhodná je aj lymfodrenáž, ktorá urýchli fúziu kostných úlomkov. Počas celej doby rehabilitácie odborník sleduje prítomnosť bolesti a opuchu v členku. Na základe toho určí, či potrebujete po operácií pomôcky, napríklad vozíček, barle, či paličku. Potom vám na mieru ukáže cviky na posilňovanie a rozhýbanie členku, cvičenia na rovnováhu a taktiež aj bedrové a kolenné cvičenia.

Pri cvičeniach nebuďte príliš horlivý. Najprv vykonávajte cviky vo veľmi malom uhle a zľahka. Postupne môžete zvyšovať rozsah pohybu. Je dokázané, že cvičenie výrazne urýchľuje dobu rehabilitácie a čoskoro sa vrátite k obvyklému životu. Doba hojenia je individuálna. Závisí od typu zlomeniny a rozsahu poškodenia tkanív. Obvykle sa ale pohybuje medzi  6 až 12 týždňami.

Pri cvičeniach nebuďte najskôr príliš horlivý. Rehabilitáciu nemožno urýchliť, v opačnom prípade môže dôjsť k nenávratnému poškodeniu členku s mnohými bolestivými symptómami. Najprv vykonávajte cviky vo veľmi malom uhle a zľahka. Postupne môžete zvyšovať rozsah pohybu. Cvičenie je po operácii alebo fixácii nutnosť, aby ste kĺbu prinavrátili rozsah pohyb a väzy a svaly znova zosilneli.  Cvičenia v domácich podmienkach odporúčame až po konzultácii s fyzioterapeutom alebo po absolvovaní vyšetrenia kvalifikovaným ortopédom. Na našej klinike Profy vieme, ako pracovať s pacientmi, ktorí buď rehabilitáciu zanedbali, alebo potrebujú naučiť, ako správne vykonávať cvičenie aj v pohodlí domova tak, aby sa členku vrátila jeho plná pohyblivosť a bolesti ustúpili.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY:

1. Ako dlho musím mať sadru?

4-6 týždňov.

2. V čom spočíva fyzioterapia pri zranení členka?

Najskôr sa vykonávajú krúživé pohyby, prepínanie špičky dopredu a dozadu, ďalej prepíname špičku bez záťaže, neskôr s ňou. Tieto cviky sú zamerané na hybnosť členkového kĺbu. Pre získanie odporu pri cvičení môžeme použiť expandery, overbally, do ktorých tlačíme špičku postupne vo všetkých smeroch. Potom môžeme prejsť do získavania sily a stability. Medzi zvolenými cvičeniami môžu byť: výpon na špičke napr. výpony v sede pomocou expanderu, či bicyklovanie. Ďalšími cvikmi môžu byť výpady s vlastnou váhou, neskôr so záťažou, balančné cvičenia na bosu lopte a podrepy.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>

Autori

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.

Patrik Kuhnel
Patrik Kuhnel
  • Vzdelanie: SZS Diplomovaný fyzioterapeut

  • Metodiky: McKenzie, Dornova metóda, Mobilizačné techniky

  • Špecializácia: Rekreační aj vrcholoví športovci, Bolesti chrbtice, Dolné končatiny, Chodidlo