Veľakrát sa u nás objavia pacienti, ktorí sa sťažujú na bolestivé rameno. Viacero z nich pociťuje bolesť ramena pri zdvíhaní ruky nad hlavu, u iných sa prejavujú bolesti už i v kľudovom režime napríklad v noci. Pre mnohých znela diagnóza Impingement syndróm alebo aj syndróm zamrznutého ramena. Čo sa za ňou skrýva?

Čo je zodpovedné za impingement syndróm?

Impingement syndróm môžeme poznať ako bolestivý stav ramenného kĺbu. Spôsobuje ho podráždenie či zápalová reakcia synoviálneho vačku pod výbežkom lopatky. Pri mechanickom kontakte ramena kĺbu s lopatkovým výbežkom môže dôjsť k poškodeniu tzv. rotátorovej manžety, teda skupiny šliach a svalov, ktoré spájajú rameno s lopatkou. Tento bolestivý stav sa označuje ako zamrznuté rameno alebo impingement syndróm.

Športom ku zdraviu? Ako kedy…

Zamrznuté rameno sa najčastejšie sa vyskytuje po nadmernej záťaži, kedy je rameno častokrát zdvíhané nad hlavu. Syndróm je typický najmä pri “nadhlavových” športoch ako napríklad tenis či volejbal, kedy sú preťažované horné končatiny presne v popisovanej pozícii.

Ak neoplývame genetickými predispozíciami, ďalším z dôvodov vzniku syndrómu zamrznutého ramena môže byť zranenie. Najčastejšie ide o pády na rameno pri ktorých hlava ramena spôsobí tlak a poškodenie spomínanej rotátorovej manžety, čo môže mať za následok i úplné znehybnenie ramenného kĺbu. Štandardnou zobrazovacou metódou syndrómu je RTG ramena, ale používa sa i ultrazvuk či magnetická rezonancia

Možnosti liečby zamrznutého ramena

Účinnou metódou, ktorú pri impingement syndróme využívame i na našej klinike je takzvané tapovanie (čítaj tejpovanie) ramena. Kinesiotaping je metóda, ktorá spočíva v lepení elastických bavlnených pások na problematickú oblasť. Jej cieľom je nielen spevniť a uviesť kĺb do správnej polohy, ale i zredukovať bolesť a urýchliť proces hojenia. Ovplyvňuje totiž nielen našu svalovú, ale i lymfatickú sústavu.

Okrem medikamentóznej liečby sú pacientom odporúčané najmä rehabilitácie. Špeciálne fyzioterapeutické programy slúžia nielen na zmiernenie bolesti, ale i obnovu hybnosti kĺbu (v akútnejších stavoch). Pri rehabilitáciách vie byť vhodným pomocníkom i elektroliečba, pomocou ktorej sa vytvára prekrvenie a teplo v poškodenom mieste, čím sa znižuje bolesť, urýchli látková výmena a regenerácia poškodenej časti tela.

Podcenením rehabilitácie, ale i nenávratným poškodením ramenného kĺbu je pacientom často indikovaný operačný zákrok.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.