Vyskočená platnička je bolestivá zdravotná komplikácia. Dochádza k nej, keď praskne vonkajší prstenec platničky a gélovité jadro sa vytláča von spomedzi medzistavcového priestoru. Odborne sa tomuto javu hovorí hernia disku alebo protruzia disku. Neznesiteľná bolesť sprevádzaná stratou pohyblivosti sa obvykle dostaví, ak vytlačená hmota platničky tlačí na miechu. Ak platnička tlačí len na nervové zakončenia, je bolesť o niečo menej intenzívna. K protruzii či hernii platničky môže dôjsť hocikedy. Pri dvíhaní ťažkých predmetov, či pri dlhodobom opotrebovaní prstenca. Rizikovou skupinou sú v dnešnej dobe prevažne ľudia so sedavou prácou a nedostatkom pohybu . Úlohu zohráva aj prirodzené starnutie či napríklad tehotenstvo. V prípade starnutia sa môže pod príznaky tzv. vyskočenej platničky schovať aj choroba chrbtových platničiek (Osteochondróza).

Akou bolesťou sa prejavuje vyskočená platnička?

Keď platnička tlačí na nerv, ide o ostrú, až bodavú bolesť, vystreľujúcu smerom od chrbtice do rôznych častí tela. Podľa toho, v ktorej časti chrbtice k problému došlo. Ak vyskočená platnička netlačí na nerv, môžeme pociťovať len neurčitú bolesť chrbta. Keď už hernia tlačí na nervový koreň, bolesť sa rozširuje všade tam, kde sa podráždený nerv nachádza. Napríklad, ak ide o sedací nerv, ktorý vedie z dolnej časti chrbtice do nôh, bolesť vystreľuje až do dolnej končatiny. Niekedy zmizne sama v priebehu pár dní. V drvivej väčšine prípadov však pretrváva týždne ojedinele aj mesiace.

Zhrnutie: Ostrá až bodavá bolesť vystreľujúca do rozných častí tela a končatín, podľa miesta v ktorom dochádza k útlaku nervu.

Prečo bolesť pri vyskočenej platničke vzniká

Bolesť je signál tela, že niečo nie je v poriadku. Má zásadný vplyv na kvalitu nášho života a zdravia. Bolesť pri vyskočenej platničke vzniká pri tzv. blokovom postavení stavcov s útlakom priľahlých štruktúr, najmä platničiek a nervov. Posunutý stavec či platnička blokuje chrbticu, tvorí sa zvýšený tlak na platničku a tá tlačí na nerv. Môže to byť spôsobené viacerými faktormi. Genetika, rastové deformity, aktuálna fyzická, či psychická trauma, stres, zranenie.

Zhrnutie: Bolesť je tvorená zvýšeným tlakom stavcov chrbtice na platničku. Pri zvýšenom tlaku dochádza k dráždeniu nervov a deformácii platničky, čo zvyšuje tlak aj na okolité nervy, následne dochádza k tzv. „seknutiu“

Prvá pomoc pri vyskočenej platničke

Ak máte zaseknutý nerv a bolesť pretrváva viac ako tri dni bez zásadnej zmeny, navštívte svojho lekára. Čaká vás magnetická rezonancia. Tá odhalí, čo sa deje s vašimi platničkami. Kým sa tam dostaneme, máme pár tipov ako doma zmierniť bolesti chrbta. Nájdite si pohodlnú polohu na odpočinok, kde cítite aspoň nejakú úľavu od bolesti. Nezostávajte v jednej polohe pridlho, meňte ju. Pomáha aj krátka chôdza na rovnom povrchu každé 2-3 hodiny. Vezmime si lieky proti bolesti. Utlmia bolesť a zápal v poškodených tkanivách. Môžete skúsiť aplikovať na boľavé miesto teplo alebo chlad. Posilnite si chrbát aktívnym cvičením, podľa odporúčania svojho lekára alebo fyzioterapeuta. Predovšetkým stabilizačné cvičenie vám pomôže posilniť svaly chrbta, či brucha na ochranu chrbtice a poškodenej platničky.

Upozornenie: V prípade, že si nie ste istí povahou vášho zdravotného problému, určite navštívte lekára alebo kliniku,kde sa o vás postarajú

Pre prvú pomoc volajte na 0949 093 171

*Bezplatná konzultácia zahŕňa 10 min rozhovor s fyzioterapeutom o Vašom probléme. Poradíme, ako postupovať pri riešení vášho akútneho problému. Nejedná sa o inštruktáž cvikov, vyšetrenie, či liečbu.

Vyskočená platnička – liečba a prevencia

Upravíme pohybový režim, polohu pri práci a pravidelne cielene cvičíme. Prevenciou je uvedomovanie si a opakované nastavovanie sa do správneho postoja, sedenia, či správnej chôdze. Pomáha aj plávanie, odporúča sa znak. Dôležité je uvoľniť chrbticu a eliminovať faktory, kvôli ktorým došlo k problému a cvičiť cielené jednoduché cviky. Absolútnym základom liečby je cvičenie, posilňovanie chrbtového svalstva. Vhodná je aj kinezioterapia. Ak cvičenie nemá úspech, nastupuje medikamentózna liečba. Masti, rehabilitácia, fyzikálna terapia.

Zhrnutie: Cieľom liečby a rehabilitácií je predovšetkým prevencia pred operačným zákrokom. Nezanedbávajte preto starostlivosť o svoju chrbticu.

Vhodné cviky pri vyskočenej platničke

SM systém

Úlohou je vyrovnať telo do stredovej vertikálnej línie, narovnať a natiahnuť telo smerom nahor, čím dôjde k rozšíreniu medzistavcových priestorov a k uvoľneniu platničiek. Pri aktívnom pohybe dôjde k rovnomernému rozloženiu tlaku a svalových požiadaviek na jednotlivé segmenty chrbtice, svalov a kĺbov. Ide o súbor základných 12 cvikov. Používa sa pri nich gumové lano a tvoria kostru uvedeného systému. Zvlášť úspešný je pre stredné a vysoké vekové skupiny pri problémoch s platničkami.Viac sa o SM systéme dočítate v našom článku: SM system – cvičenie, ktoré pomáha

McKenzieho metóda

Je súbor cvikov a techník, ktoré podporujú regeneráciu a zotavovanie chrbtice. Cvičenia fungujú skvele na úľavu od bolesti. Naučíme sa cviky, ktoré pomáhajú pretiahnuť chrbticu tak, aby došlo ku dekompresii zaseknutého nervu, ktorý spôsobuje bolesti nôh, či rúk alebo iných častí tela. Každý pacient dostane zoznam cvičení, ktoré bude vykonávať. Postupne mu pomôžu znižovať bolesť alebo ho dokonca zbavia bolesti úplne.Viac sa o McKenzieho metóde dozviete v našom článku: McKenzie cvičenie