Obmedzená pohyblivosť? Môže ísť o zablokovaný nerv v nohe

Zablokovaný nerv v nohe sa prejavuje zníženou pohyblivosťou, ktorú sprevádza silná bodavá bolesť. Pri tomto type bolesti situovanej v dolnej končatine môže ísť o viacero diagnóz, nakoľko medzi najpravdepodobnejšie možnosti patrí zápal ischiasu a protrúzia disku. Obe z týchto diagnóz spája nevyhovujúci životný štýl, nedostatok lokomočného pohybu tak, ako aj inaktivita či fyzické preťaženie organizmu. Pri pocite zablokovaného nervu v nohe môže ísť o jeden z variabilných symptómov vyššie zmienených diagnóz.   

Zablokovaný nerv v nohe: Čo je príčinou? 

Zablokovaný nerv v nohe, resp. silná tenzná bolesť situovaná v dolných končatinách, môže byť spôsobená mnohými faktormi. Nedostatok vitamínov a minerálov môže spôsobiť silné kŕče,  rovnako ako spazmy lokalizované v lumbálnej chrbtici (krížovej).   

Zápal ischiasu

Zápal ischiasu radíme medzi akútne zápalové ochorenia s pomerne krátkou dobou liečby. Pri tejto diagnóze docháza k dráždeniu nervových kmeňov, resp. k dráždeniu najdlhšieho nervu - sedacieho nervu (lat. nervus ischiadicus). Príčinou zápalu sedacieho nervu sú degeneratívne zmeny chrbtice, nesprávna poloha pri sedavej práci či neprimeraná fyzická záťaž.    Medzi príznaky sa radí pálčivá bolesť siahajúca do dolnej končatiny. Bolesť môže nadobúdať bodavý charakter, kedy je končatina rovnako palpačne (nadotyk) bolestivá. Pacienti opisujú bolesť, ktorá sa s fyzickou aktivitou zintenzívňuje a variuje od zadnej strany stehna až po chodidlo.  Medzi príznaky zapáleného ischiasu patrí: 

  • Bodavá bolesť prechádzajúca celou dolnou končatinou

  • Nestabilita končatiny, podlamovanie kolena

  • Vystreľovanie bolesti do lumbálnej (krížovej) oblasti

  • Znecitlivenie, brnenie, mravčenie 

 

Protrúzia disku 

Protrúzia disku, resp. medzistavcovej platničky,  je degeneračný stav, ktorý je chronický (narozdiel od zápalu ischiasu). Pri protrúzií medzistavcovej platničky dochádza k horizontálnemu posuvu od vertikálnej osi chrbtice. K posunu platničky dochádza medzi dvoma stavcami, kde sa platnička posunie približne o 25% jej obvodu. K protrúzií disku môže dôjsť na krčnej (cervikálnej), hrudnej (torakálnej) a krížovej (lumbálnej) časti.    Stavce, chrbtica a miecha so sebou úzko súvisia. Bolesť spôsobená pri protrúzií disku je zapríčinená narušením miešneho kanála, ktorý predstavuje priestor v každom stavci. Tento priestor prepája mozog a miechu, t.j. CNS (centrálna nervová sústava),  ktorej súčasťou sú nervové zakončenia (prenos vzruchov bolesti). Pri protrúzií medzistavcovej platničky dochádza k zmenšeniu priestoru medzi stavcami a k bolestivosti, ktorá môže vystreľovať do dolnej končatiny.    Medzi príznaky protrúzie disku patrí:

  • Bolesť vyžarujúca v lumbálnej oblasti

  • Bodavá bolesť prechádzajúca do dolných končatín

  • Spánkové potiaže

  • Pocit nestability pri chôdzi

 

Zablokovaný nerv v nohe: Rizikové faktory 

Rizikové faktorynekorektné stereotypy, ktoré priamo ovplyvňujú priebeh ochorenia (akútneho, chronického) a spôsobujú jeho regres (zhoršenie). Bolestivosť pri stave ,,zablokovaného nervu v nohe’’ môže ovplyvniť či zhoršiť napr.: 

  • Postúra 

  • Inaktivita (sedavá pracovná činnosť) 

  • Vystavovanie organizmu vibráciám 

  • Neprimeraná fyzická záťaž

  • Nesprávne technika športu 

 

Fyzioterapia a zablokovaný nerv v nohe

Fyzioterapia využíva účinné techniky, ktoré na základe diagnózy a anamnézy pacienta reagujú vhodnými technikami.   

Postizometrická relaxácia PIR

Postizometrická relaxácia PIR je liečebná metóda, ktorá sa využíva pri riešení svalových dysfunkcií (preťaženie svalov, svalová blokáda). Účinne lieči skrátené svalstvo, rovnako ako spazmy s tzv. trigger points (spúšťovými bodmi). Princíp činnosti PIR je využívanie tenzie a uvoľňovanie svalstva, pričom sa zlepšuje cirkulácia krvi (odvod zápalových toxických látok a prívod kyslíka do tkaniva).   

Rehabilitačné cvičenia 

Rehabilitačné cvičenia je proces na ktorom sa podieľa ako pacient, tak fyzioterapeut. Rehabilitačná zostava je následok konzultácie diagnózy pacienta s fyzioterapeutom, ktorý vyhodnotí náležitosti liečebného telocviku. Cieľom rehabilitácie je znovuobnovenie pohybového aparátu, rovnako ako zlepšenie funkčnosti a kooperácie ľudského tela ako celku.   

SM systém 

SM systém vyrovnáva chrbticu do vertikálnej stredovej línie. Pravidelné a správne vykonávanie cvičenia SM rieši problémy s herniou a protrúziou disku, stabilizuje hlboké svalstvo. Správne cvičenie SM systému je podmienené pravidelným tréningom s fyzioterapeutom.      Zdroje: