Zaseknutý nerv v krčnej chrbtici, cervikálna osteochondróza,  je frekventovaným stavom, ktorý postihuje pacientov najmä v 4. vekovej dekáde, bezohľadu na pohlavie. Cervikálna osteochondróza je degeneratívny proces pri ktorom dochádza ku komplexnej degenerácií medzistavcových platničiek cervikálnych (krčných) stavcov a ich segmentov  (C1 až C7). Segmenty krčnej chrbtice sú prepojené s CNS (centrálnym nervovým systémom), a teda s miechou. Posledným štádiom osteochondrózy je hernia disku. Zaseknutý nerv v krčnej chrbtici spôsobený degeneráciou medzistavcovej platničky je stavom diferentným od stavu, ktorý ľudovo poznáme ako ,,seknutie v krku’’. 

 

Ako vzniká zaseknutý nerv v krčnej chrbtici?

Cervikálna osteochondróza je degeneratívno – dystrofický proces, ktorého príčinou je nedostatočné prekrvovanie medzistavcovej platničky. Prekrvovanie tohto chrbtového segmentu je dôležité z pohľadu suplementácie živín potrebných pre zachovanie elasticity. 

 

Strata elasticity medzistavcovej platničky spôsobuje silnú bolesť, ktorá sa prejavuje aj zmenšením celkovej veľkosti platničky. 

 

Segmentálna nestabilita označuje stav, ktorý je zapríčinený zmenou veľkosti medzistavcovej platničky, ktorá vybočuje z radu stavcov o viac ako 25% svojej veľkosti. Dislokácia medzistavcovej platničky spôsobuje dráždenie miechových koreňov (nervov), ktoré prenášajú vzruchy bolesti a vzniká stav nazývaný ako ,,zaseknutý nerv v krčnej chrbtici’’

 

Príčiny vzniku 

Hlavnou príčinou vzniku zaseknutého nervu je nekorektná postúra (dlhodobé sedenie, inaktivita, sledovanie smartfónov, chybná poloha pri spánku a pod.), ktorá neumožňuje dôkladné prekrvenie segmentovej platničky. Značný vplyv na vznik osteochondrózy cervikálnej chrbtice majú aj stravovacie návyky, ktoré sú priamym suplementačným nástrojom výživy platničky. 

 

Medzi ďalšie príčiny vzniku patrí: 

 • Genetická predispozícia
 • Pretrvávajúce chronické ochorenie spinálneho systému
 • Stravovacie návyky, diéty
 • Oslabenie svalstva chrbtice 
 • Staroba

 

Anatómia krčnej chrbtice 

Anatómia krčnej chrbtice podmieňuje výskyt problému. Degeneratívne ochorenia (osteochondróza) postihujú segmenty chrbtice, zatiaľ čo ,,seknutie v krku’’ je definované ako svalová blokáda. Definícia zdravej krčnej chrbtice udáva rozsah pohybu predklonu a záklonu 45°, rovnako ako v oblasti spojenia hlavy a krku (medzi stavcami C5 a C6), t.j. 45°. 

Krčná chrbtica (lat. vertebrae cervicales) disponuje 7. krčnými stavcami (C1 – C7). Za najrizikovejší a najpohyblivejší segment sa považuje pár C5 – C6, leží na vrchole krčnej lordózy (prirodzená krivka chrbtice). 

Stavce, chrbtica a miecha so sebou úzko súvisia. Miecha a chrbtica sú prepojené pomocou miešneho kanála, ktorý prechádza kruhovým priestorom v jednotlivých stavcoch a spája tak mozog a miechu. Ak dôjde k poškodeniu medzistavcovej platničky dochádza aj k dráždeniu nervov miechy, ktoré vystupujú z miešneho kanála. 

 

Zaseknutý nerv a jeho príznaky 

Osteochondróza cervikálnej chrbtice je dlhodobo sa vyvíjajúci degeneratívny stav, ktorého počiatok sa môže začať už v 30. rokoch života pacienta. Základným prejavom je bolesť v oblasti krčnej chrbtice, kde môže nadobudnúť charakter vyžarovania bolesti aj do horných končatín, príp. lopatiek. 

 

 • Vertigo, točenie hlavy
 • Bolesť krku, šije
 • Stuhnutie svalov krčnej chrbtice
 • Vyžarovanie bolesti do horných končatín
 • Poruchy spánku
 • Bodavá bolesť v oblasti krku, hrudníka 

 

 

Seknutie krku alebo zaseknutý nerv v krčnej chrbtici: Primárne rozdiely

,,Seknutie krku’’ , resp. blokáda krčnej chrbtice, je stav opisujúci ochranný reflex organizmu. Vzniká vplyvom kontinuálneho zaťaženia či nesprávne vykonávajúceho pohybu. Rozmach svalu sa vplyvom tohto namáhania skracuje, vzniká v ňom tenzia. Toto stuhnutie svalu tlačí na nervové zakončenia nachádzajúce sa v svalovom okolí a prejavuje sa ako silná, tlmená bolesť. 

 

Rozdiel medzi ,,seknutím v krku’’ a zaseknutým nervom v krčnej chrbtici je, že blokáda postihuje svalstvo krčnej chrbtice, t.j.: 

 

 • Trapézový sval
 • Ramenný sval
 • Polotŕňový sval 
 • Dvíhač lopatky 

 

Príznaky blokády krčnej chrbtice

Medzi príznaky blokády krčnej chrbtice patria aj silné závraty, ktoré sú spôsobené nedostatočným prekrvením, zúžením ciev. Bolesť hlavy z krčnej chrbtice sa môže objavovať v oboch prípadoch, najčastejšie však pri akútnych blokádach, ktoré sa môžu bez lekárskej prehliadky recipročne objavovať. 

 

 • Stuhnutosť šije 
 • Silná bolesť aj pri statickom zotrvaní v polohe
 • Nauzea (pocit na zvracanie) 
 • Bolesť zubov, uší
 • Bolesť vystreľujúca do lopatiek, ramien
 • Vznik spazmov

 

Fyzioterapeutická liečba a prevencia 

Fyzioterapia sa účinne venuje problémom so spinálnym systémom a vykonávaním lokomočného pohybu. Správne vykonávané cvičenia a fyzioterapeutické masáže dokážu zlepšiť priebeh degeneratívneho ochorenia a slúžia ako prevencia pred akútnymi zraneniami

 

Fyzioterapia a osteochondróza

Osteochondróza je degeneratívne ochorenie, ktoré je spôsobené radou mechanických, biomechanických a biochemických procesov. Priebeh týchto procesov je len ťažko ovplyvniteľný. Fyzioterapia pri osteochondróze poskytuje uvoľnenie bolestivosti, prevenciu pred vznikom blokád chrbtice spôsobených obmedzeným pohybom vplyvom bolestivosti. 

 

Fyzioterapia a blokáda chrbtice 

Fyzioterapia je účinným nástrojom riešenia akútnych aj chronických blokád chrbtice. Využívané sú pomôcky z radov fyzikálnej terapie, postizometrickej relaxácie aj rehabilitácie. Viac 

 

Zdroje: 

 

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 9

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

MUDr. Jozef Staríček
Web | +

Odborné vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)
Atestovaný v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.