Masáž je súbor hmatov, ktorými masér stimuluje kožu, podkožie a svaly tela. Reflexne a zmenou prekrvenia masáže ovplyvňujú aj ďalšie vzdialené orgány. Celkové účinky na organizmus sú upokojujúce a povzbudzujúce.
Aké druhy masáže poznáme a ako prebieha?
Sú známe rôzne druhy masáží. Rozdeľujeme ich na klasické, relaxačné, detoxikačné a ošetrujúce. Masáže zlepšujú svalovú činnosť, uvoľňuje svalové napätie a zvyšuje prekrvenie. Masérka môže aplikovať masáže rukami, prstami, lakťami, predlaktím, kolenami alebo chodidlami. Existuje viac ako sto rôznych masážnych techník. Masáž zvykne prebiehať na masážnom stole, v masážnom kresle alebo na podložke na podlahe. Masírovaný zvykne ležať na stole nahý. Pri masáži celého tela zostávajú časti, ktoré práve nie sú masírované, zakryté plachtou.
Na čo je dobrá masáž a prečo má na nás taký blahodárny vplyv?
U nás sa masáže ešte stále vnímajú inak, než vo väčšine ázijských krajín. Tam sa masáž vníma ako zdravotná prevencia. Na Slovensku je najvyužívanejšia hlavne klasická masáž, ktorá pôsobí uvoľňujúco a regeneračne. V kurze je aj reflexná masáž. Tá sa sústreďuje na chodidlá, na ktorých je cca 70 tisíc nervových zakončení. Stláčanie týchto bodov stimuluje vnútorné orgány a zároveň sa tak robí diagnostika chorob. Thajskú masáž je možné prirovnať k strečingu. Terapeut využíva celé svoje telo a stláčaním akupresúrnych bodov uvoľňuje tok energie. Obľúbená je aj lymfodrenážna masáž, ktorá podporuje tok lymfy a odbúrava tak z tela škodlivé látky. Ajurvédska masáž odstraňuje z tela toxíny a aktivuje tzv. “pránu”, čo je vnútorná životná energia stimulujúca celé telo. Tzv. zdravotná masáž výborne pomáha pri chorobách nervovej sústavy a chorobách pohybovo podporného systému. Využívané sú aj mäkké techniky, ktoré uvoľňujú skrátené svaly a šlachy, ošetrujú jazvy, upravujú svalové napätie a posúvajú fascie. Technika sa vykonáva reflexne, tlakom na príslušné body. Sval reaguje postupným uvoľňovaním a pacient cíti prílev tepla do tela.
Aká je história masáže, traduje sa vôbec?
Význam slova masáž pochádza z francúzskeho slova “massage”. To zase vychádza z arabského výrazu “masa”. V preklade dotknúť sa, ohmatať alebo manipulovať. Pôvod je možný aj z latinského “massa”, čo znamená masa, či cesto. Starší význam tohto slova môže byť ešte z hebrejčiny “me-sakj ". Znamená pomazanie olejom.
Liečebné účinky masáže sa spomínajú už v papyrusoch zo starého Egypta, ktoré pochádzajú z odobia spred 5000 rokov pred naším letopočtom. Avšak prví, ktorí popísali jej liečivé účinky boli Číňania okolo roku 3000 pr.n.l.. Vo východných kultúrach je masáž praktizovaná od dávnych čias až dodnes. Už Hipokrates učil, že trenie spevňuje kĺb, ktorý je voľný a uvoľní ten, ktorý je príliš tuhý. Rimania sa zase učili masážam od Grékov. V stredoveku sa dostala do popredia duševná starostlivosť, kvôli čomu upadli terapeutické procedúry a masáže v Európe. Rozmach medicíny nastal v 16. storočí a začal sa klásť dôraz na duševnú, ale aj telesnú liečebnú starostlivosť. V 18. storočí sa masážne techniky vyučujú v školách. Prvými v zakladaní týchto škôl boli Nemci, Francúzi a Švédi. Na Slovensku sa o rozvoj modernej masáže zaslúžili MUDr. Alojz Rosina a MUDr. Ján Jánošdeák.