SM systém: Cvičenie, ktoré pomáha na skoliózu a herniu disku

Počuli ste už o cvičení SM systém? Ak máte skoliózu či vyklenutú platničku zbystrite pozornosť. SM systém (Pôvodne tzv. Špirálna stabilizácia SPS) sa často využíva ako veľmi účinné podporné cvičenie pri liečbe už spomenutej poškodenej platničky chrbtice, skoliózy ale aj pri rehabilitácii po operácii chrbtice či ako prevencia bolestí chrbtice. SM systém je tak určený pre každého, kto sa chce aktívne starať o svoje zdravie a zvýšiť si kvalitu života. Predstavujeme vám preto túto účinnú metódu, pomocou ktorej pomáhame pacientom aj v priestoroch našich kliník v PROFY.

Čo je SM systém a ako funguje?

SM systém je komplexná rehabilitačná metóda, ktorá dokáže kompenzovať problémy pohybového aparátu. Kapitálne písmená S a M v názve sú skratkou pre stabilizáciu a mobilizáciu, ale nájdete aj informáciu, že ide o skratku pre Smíškovu metódu. Tak či onak, SM systém sa skladá z dvoch metód, ktoré dokopy vytvárajú veľmi účinnú rehabilitačnú metódu. Na jednej strane je 12 základných cvikov, pri ktorých sa využíva originálne elastické gumové lano a podložka, ktoré tvoria hlavné gro metódy. Na strane druhej sú manuálne techniky a špeciálna aktivácia svalstva pred cvičením, ktoré podporujú samotné cvičenie. Posilňuje oslabené svaly a naopak uvoľňuje svaly, ktoré sú preťažené. Špirálna stabilizácia je vhodná tak pre tehotné ženy, deti ako aj pre našich najstarších (väčšinou sú to však ľudia po 35-ke). Metódy SM systému preukázateľne odstraňujú bolesti chrbtice a celkovo problémy s pohybovým aparátom.

SM systém využívame na:

  • stabilizáciu,

  • posilňovanie,

  • natiahnutie,

  • relaxáciu a aktiváciu svalstva,

  • koordináciu a nácvik rovnováhy,

  • problémy s chrbticou v dôsledku civilizačných ochorení,

  • nápravu porúch a nesprávneho držania tela,

  • pri hernii disku (vyklenutá platnička), chorobné zakrivenia chrbtice, spinálna stenóza,

  • stuhnuté svaly krku,

  • odstraňovanie bolestí v oblasti lopatiek a medzilopatkového svalstva,

  • ochabovanie svalstva chrbta – typické pre kancelárske profesie a sedavé zamestnania,

  • extrémne namáhané svalstvo – manuálne profesie, dvíhanie ťažších predmetov, športovci.

SM systém (Špirálnu stabilizáciu SPS) ako rehabilitačnú metódu vytvoril český lekár MUDr. Richard Smíšek v spolupráci so svojimi dcérami MUDr. Katarínou Smíškovou a MUDr. Zuzanou Smíškovou. MUDr. Smíšek s ním získal ocenenia v Čechách a v Nemecku a metóda sa rozšírila do viacerých krajín, vrátane Slovenska. Princíp cvičení SM systém je založený na pravidelnej aktivácii špirálových svalových reťazcov trupu, ramien a nôh. Ide o systém relatívne jednoduchých cvičení, ktorých postupnosť a kombinácie sa zostavujú individuálne podľa potrieb. Cviky ako aj celá teória špirálnej stabilizácie vychádza z prirodzeného anatomického a funkčného poznania ľudského tela. Keďže najprirodzenejší pohybový prejav človeka je chôdza, na jej analýze je postavený celý systém. Pre cvičenie vhodné na chrbticu, je dôležitá pozícia tela, charakter cviku, použitá sila, rýchlosť, dĺžka a intenzita cvičenia. Základom úspechu SM systému je pravidelné, každodenné a individuálne cvičenie. Táto metóda lieči pooperačné stavy chrbtice, zlepšuje funkciu vnútorných orgánov a celkovo spevňuje telo. Metódu používajú fyzioterapeuti pri práci s pacientami s bolesťami chrbtice, s akútnym vyklenutím disku (platničky)skoliózou. Využíva sa aj vo vrcholovom športe na zlepšenie výkonu a predchádzanie preťaženiu a degenerácii chrbtice a veľkých kĺbov. Cvičenie má tiež veľký význam pri prevencii a liečbe porúch veľkých kĺbov (bedrový, kolenný a ramenný, kĺby nohy a nožná klenba).

Špiralistika - Vyvolanie trakčnej (naťahovacej) sily v oblasti medzistavcových platničiek

Hlavným prínosom metódy je vyvolať trakčnú čiže naťahovaciu silu v oblasti medzistavcových platničiek. Vďaka tomu sa tlak vyvíjaný na platničku zníži a platnička môže lepšie vykonávať svoju funkciu. Tento efekt dosiahneme aktiváciou špirálových svalových reťazcov, ktoré zužujú obvod pása a ťahajú telo smerom nahor. Týmto spôsobom je chrbtica pri pohybe aktívne stabilizovaná. Manuálne techniky uľahčujú a umožňujú vykonanie cvikov a predstavujú pomocnú metódu. Prioritou je však cvičenie.

Cieľ cvičenia SM systém

Úlohou SM systému je vyrovnať telo do stredovej vertikálnej línie. Telo sa tak narovná a predĺži smerom nahor. Tak dochádza k rozšíreniu medzistavcových priestorov a uvoľneniu medzistavcových platničiek. Cvičenia SM systému vás naučia okrem iného správne držať telo, uvoľniť, precvičiť, natiahnuť a relaxovať chrbát. Systém funguje tiež ako prevencia, ale má významné miesto aj pri liečbe vyskočenej platničky, stavcov, či chorobného zakrivenia chrbtice (cvičením sa zmenšuje zakrivenie chrbtice spôsobené skoliózou, ale aj nadmernou kyfózou či lordózou). Pomáha zachovať správne stabilizovanú chrbticu. Výborné výsledky sú zaznamenané aj pri diagnózach ako spondylolistéza a nešpecifické bolesti chrbta. Okrem iného sa SM systém používa aj na liečbu a prevenciu bolesti kĺbov (ramenného, kolenného a bedrového). Posilňujú sa ním tiež sedacie a brušné svaly, rovnako aj svalstvo panvového dna. Dokonca ním možno zregenerovať aj napäté klenby nôh (Predzvesť plochých nôh). Celý zoznam máte možnosť vidieť nižšie.

Prínosy cvičenia SM systému

  • špirálová stabilizácia chrbtice (stabilizácia stredu tela, uvoľnenie pletencov a končatín pre pohyb

  • striedanie stabilizačných systémov,

  • rýchla a dynamická stabilizácia pohybu,

  • nácvik rovnováhy,

  • osové postavenie tela,

  • rozsiahly, plynulý pohyb,

  • segmentovo rozložený pohyb,

  • mobilizácia chrbtice do rotácie pri súčasnej stabilizácii,

  • relaxácia všetkých svalov tela,

  • prekrvenie a regenerácia svalového aparátu a šliach,

  • regenerácia kĺbov a medzistavcových platničiek,

  • optimálne riadenie pohybu,

  • náprava a automatizácia prirodzených pohybových vzorcov – chôdze a behu,

  • duševná relaxácia a regenerácia.

Pomocou SM systému je cvičiaci schopný v jednom cviku kombinovane posilňovať jeden alebo skupinu svalov a zároveň vykonávať relaxáciu inej svalovej partie či svalovej skupiny. Tento efekt sa nazýva Recipročná inhibícia. Ide o stabilizačné a mobilizačné cvičenie, pri ktorom dochádza k aktivácii svalových reťazcov v špirále (preto pôvodny názov špirálna stabilizácia), ktoré majú za úlohu stabilizovať celý pohybový aparát. SM systém sa doteraz neustále vyvíjaja.

Manuálne techniky a svalová aktivácia

Ako sme spomenuli vyššie, SM systém nie je len samotné cvičenie, ale obsahuje aj druhú časť, a tou sú špeciálne manuálne techniky, ktoré slúžia na uvoľnenie skrátených svalov pred cvičenímNestačí sa preto súsrediť len na cvičenie samotné. Manuálne techniky výrazne urýchľujú celý proces liečby. Pod vedením fyzioterapeutov sa pomocou manuálnych techník u pacienta postupne aktivujú špirálovité svalové reťazce, ktoré vytvoria už spomínané osové postavenie tela, trakciu a centráciu chrbtice. Na základe týchto reťazcov vzniká špirálne stabilizovaná postúra (správne držanie tela) a zdravý fyziologický pohyb.

Ako začať s cvičením SM systému?

Na začiatok je najlepšie vyhľadať fyzioterapeuta, ktorý je držiteľom certifikátu SM systém. Takýchto ľudí viete vyhľadať už v takmer každom meste na Slovensku. V Bratislave nájdete školených fyzioterapeutov aj na našej klinike Profy. Fyzioterapeut vás najprv prostredníctvom manuálnych techník aktivuje svalstvo a pripraví ho tak na cvičenie. Následne vás naučí teóriu, správne dýchanie, technické prevedenie cvikov a dohliadne aj na správnu relaxáciu, stabilizáciu, mobilizáciu aj motiváciu počas niekoľkých stretnutí. Akonáhle si osvojíte správnu techniku prevedenia, môžete začať cvičiť aj samostatne doma či počas pauzy v práci.

SM systém: Časté otázky

Môžem pri cvičení SM systému cítiť bolesť?

Nie. SM systém sa cvičí len v komfortnej zóne. Ak cítite bolesť je dôležité vyhľadať fyzioterapeuta na kontrolu techniky cvičenia prípadne na zváženie vášho zdravotného stavu a priebehu ďalšej rehabilitácie.

Mám v cvičení pokračovať po odznení bolesti?

Jednoznačne áno, pretože cvičenie pôsobí preventívne na vznik ďalších bolestí pohybového aparátu. Okrem toho, že cvičenie podľa SM systému rýchlo a efektívne pomáha v skrotení bolesti, má aj iné benefity. Je vhodným kompenzačným cvičením pre ľudí s jednostranne zameraným zamestnaním alebo športovou aktivitou, zlepšuje rovnováhu, posilňuje stred tela a uvoľňuje preťažené svalstvo. Ste po dlhej ceste autom a máte bolesti či pnutie? Práve SM systém môže byť vhodný na regeneráciu chrbtice po dlhej ceste. Celkovo je riešením na skvalitnenie vášho života bez bolestí.

Je SM systém vhodný pre tehotné ženy a ženy po pôrode?

Určite áno. Jednotlivé cviky SM systému pre tehotné ženy a ženy po pôrode sú navrhnuté tak, aby bol každý pohyb bezpečný, rovnako počas tehotenstva a prípravy na pôrod, tak aj po ňom. Cviky, ktoré by príliš stláčali brucho sa v tomto prípade vynechávajú. Ženy sa vďaka SM systému naučia posilňovať prsné svaly, svaly panvového dna a chrbta. Natiahnutie a uvoľnenie svalov panvového dna a posilnenie brušných svalov pomôže uľahčiť pôrod, skrátiť jeho priebeh a zrýchlia regeneráciu po pôrode. Takisto možno riešiť aj otázku oslabeného panvového dna, ktorý netrápi len ženy po pôrode. Správnym cvičením a posilnením konkrétnych svalových skupín možno predísť problémom, ako je napr. aj inkontinencia. Zároveň cvičenie pomáha ženám aj po psychickej stránke - predýchanie a okysličenie, rovnako ako silnejšie telo dokážu ženu povzbudiť a dodať potrebnú vnútornú silu a odvahu na pôrod, ako aj zmenu, ktorá príde po ňom.

Pomáha SM systém na chudnutie?

Ak sa rozhodnete chudnúť, je potrebné začať pravidelne cvičiť a upraviť stravu. Ak totiž držíte diétu, no nehýbete sa, je môžné, že okrem tukového tkaniva prídete aj o svaly. Navyše je preukázané, že svaly spotrebujú oveľa viac energie aj v pokoji, ako iné tkanivá, preto je budovanie svalstva dobrou stratégiou chudnutia. Zároveň, ak pri chudnutí prídete o svalové tkanivo ovplyvní to aj vaše držanie tela. Ak trpíte nadváhou, ovplyvní to aj vaše držanie tela a vyššia váha zaťažuje chrbticu a kĺby. Je preto vhodné, aby ste ako rehabilitačný program pri chudnutí cvičili aj SM systém, ktorý posilní hlboké svaly v oblasti chrbtice a stredu tela a spevní aj svaly v oblasti kĺbov. Navyše, aj keď SM systém vyzerá jednoducho, cvičenie s gumami, ktoré dávajú v pohybe odpor, vôbec nie je jednoduché.

Cviky na uvoľnenie krčnej chrbtice

Cvičenie SM systému pomáha aj pri bolestiach krčnej chrbtice a hlavy (pozri odstavec nižšie), keďže tieto časti sú úzko prepojené a ich stav spolu veľmi úzko súvisí. Krčná chrbtica je jednou z najzraniteľnejších častí chrbtice a je náchylná na herniu disku. Pokiaľ potrebujete uvoľniť krčnú chrbticu, poraďte sa s fyzioterapeutom. Existujú rôzne cviky, ale je vždy lepšie, ak sa na vás pozrie odborník a odporúči vám presne tie cvičenie, ktoré pomôžu vášmu stavu. Môžete cítiť, že je vaša krčná chrbtica laicky povedané “stuhnutá”. Ale v skutočnosti nejde o samotnú chrbticu. Stuhnuté je svalstvo v oblasti krčnej chrbtice. Niektoré svaly sú často veľmi skrátené, iné natiahnuté alebo napäté. Dajú sa mobilizovať pomocou manuálnych techník a následne posilniť rehabilitačným cvičením. Je potrebná trpezlivosť a odhodlanie, ale výsledok určite stojí za to. Cvičiť SM systém sa oplatí aj preto, že uvoľnenie krčnej chrbtice často pomôže aj s bolesťami hlavy.

Cviky na bolesti hlavy

Možno to znie absurdne, že na bolesť hlavy by mohlo zafungovať cvičenie SM systému. Ale ak pochopíme príčinu bolesti, dáva to zmysel. Bolesť hlavy totiž veľmi často súvisí s tým, že hlavu máme v nevhodnom postavení – je predsunutá. A predsunutie je zas zapríčinené tým, že svaly, ktoré by mali krk stabilizovať, sú viac uvoľnené, ako by bolo vhodné. Výsledkom toho je trvalé napätie svalov najmä na bočnej a zadnej strane krku. Aké dôsledky má trvalé napätie svalov, to si môžete ľahko vyskúšať aj sami. Predpažte ruku a držte v nej zo dve knihy. Nehýbte sa, len držte. Tým dosiahnete napätie svalov v ruke. Ktoré svaly to sú? Počkajte tak 30 sekúnd a zistíte, že sa svaly ozvú narastajúcou pálivou bolesťou. Niečo podobné sa deje aj v krčnej chrbtici a v oblasti hlavy, kde sú svaly v trvalom napätí. Držanie hlavy v predsunutom postavení tiež spôsobí, že tepny, ktoré v neutrálnom postavení chrbtice vedú priamo hore do mozgu, sú v tomto prípade stlačené, čím sa zhoršuje prietok krvi. Nedostatočné prekrvenie mozgu vyvolá bolesť hlavy.

Cviky na boľavý chrbát

SM systém je ideálny na riešenie bolestí chrbta. SM cvičenie je možné cvičiť aj na stoličke, v prípade, že je bolesť silná. Neskôr, keď bolesť ustúpi, budete cvičiť postojačky. Čím viac sa bude stav vášho chrbta zlepšovať, tým pestrejšie bude cvičenie s fyzioterapeutom. Pri SM systéme sa rozoberá aj správna technika chôdze, ktorá sa často vyučuje a nacvičuje s pomocou palíc (tzv. Nordic walking). Správne prevedená chôdza je ideálna na riešenie problémov s platničkami. Dôležité je správne postavenie panvy, rotácia hrudnej chrbtice, poloha pliec a hlavy. Možno sa pýtate prečo namiesto o SM cvičení hovoríme o chôdzi. Je to preto, že cvičenie nás má iba pripraviť na to, aby sme zvládli bežné každodenné činnosti a chôdza patrí k tým najprirodzenejším pohybom. Cvičenie SM systému vás možno nebude baviť celý život, ale chôdza, práca okolo domu alebo v záhrade vás bude sprevádzať stále. Preto je dôležité pochopiť, ako telo funguje a vedieť sa vhodne hýbať aj pri bežných úkonoch. Koniec koncov, práve pri nich sa mnoho ľudí zraní. Ak trpíte opakujucími sa bolesťami pohybového aparátu, ste po operácii chrbtice, alebo kĺbu/kĺbov, prípadne máte s nimi dlhodobo problémy, určite vyskúšajte SM systém. Telo je stvorené na pohyb, avšak je potrebné pri pohybe aktivovať tie správne svaly a reťazce, a to vás SM systém naučí.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>

Autori

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.

Aneta Hartlová
Aneta Hartlová

Vzdelanie: FZV Piešťany
Metodiky: SM systém, ACT, DNS
Špecializácia: Bolesti chrbtice, Ženská fyzioterapia, Rekreačný aj vrcholoví športovci, Chodidlo, Fyzioterapia pre deti