🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Tanec, zranenia a fyzioterapia: Ako sa tešiť z pohybu bez bolesti

Tanec a jeho vplyv na pohybový aparát

Tanec je po chôdzi a behu jeden z najprirodzenejších pohybov. A teraz nemáme na mysli choreografie či jednotlivé tanečné štýly, ale spontánny tanec, ktorý je do veľkej miery individuálnym vyjadrením seba v pohybe. 

Tanec zlepšuje náladu a podporuje rovnováhu, ohybnosť a tiež vytrvalosť. Tanec je skvelým spôsobom na rozvoj aeróbnej vytrvalosti, senzomotorických zručností a kognitívnych schopností. Zároveň je pri ňom veľmi nízka pravdepodobnosť vzniku zranení. V prípade spoločenských tancov, alebo trénovania tanca v skupine navyše vytvárame a podporujeme vzťahové väzby, ktoré, ako sa preukázalo viacerými štúdiami, sú kľúčovým faktorom dlhovekosti a zdravého srdca. Štúdie u starších ľudí takisto potvrdili blahodárny vplyv tanca na mozog - pri pravidelných hodinách tanca (raz za týždeň), na ktorých sa ľudia s priemerným vekom 68 rokov učili nové choreografie a kroky, bolo preukázané výrazné zväčšenie hipokampu, ktorý podlieha stareckej degenerácii najčastejšie. Preto je tanec výbornou metódou prevencie proti stareckej demencii či Alzheimerovej chorobe. Navyše učenie sa cez pohyb stimuluje časť malý mozog, ktorý zodpovedá za učenie ako také. Takisto sa zlepšuje koordinácia v pohybe - zladiť pohyby rúk a nôh nielen so sebou aj s tanečným partnerom, udržiavanie a zmena rytmu a tempa udržiava mozog svieži. 

Ak by sme mali zhrnúť pozitívne účinky tanca na telo, určite by sme nevynechali:

  • lepšia ohybnosť tela,

  • stimulácia činnosti srdca,

  • udržanie primeranej hmotnosti,

  • lepšie držanie tela,

  • lepšia kondícia,

  • odbúranie a zvládanie stresu,

  • mentálne uvoľnenie,

  • zlepšenie jemnej a hrubej motoriky,

  • rozvoj  hudobného sluchu a rytmu,

  • dobre vplýva na chrbticu.

Najbežnejšie zranenia pri tanci

Svalové kŕče - pri veľkej svalovej námahe spojenej s nedostatkom horčíka, sú svalové kŕče veľmi bežné. Nejde o vážny, ale za to nepríjemný stav, pri ktorom dochádza k náhlemu a nekontrolovanému stiahnutiu svalu alebo viacerých svalov. K prevencii svalových kŕčov patrí dostatočný prísun horčíka, dostatočné zahriatie sa pred danou aktivitou a následný strečing. Všetko, čo by ste mali o strečingu vedieť, nájdete v tomto článku

Svalové napätie - prípadne aj vznik svalových spazmov, či natiahnutie svalu, je takisto výsledok prílišnej fyzickej námahy a nedostatočnej regenerácie. Pomôcť môže odpočinok, masáž a kompenzačné cvičenia. 

Stresová zlomenina - tiež známa ako únavová zlomenina. Dochádza k nej v dôsledku prílišnej záťaže svalov, ktoré sa unavia natoľko, že už nedokážu vstrebávať záťaž a chrániť kosti, najčastejšie vplyvom opakovaného nárazu a skokov. Tieto zranenia spôsobujú bolesť a opuch a zvyčajne sa vyskytujú v holeniach alebo chodidlách. U tanečníkov sú zvyčajne spôsobené opakovaným skákaním a pristátím a najčastejšie sa vyskytujú v oblasti priehlavku či predpriehlavku chodidla.

Plantárna fascitída - ide o zápal fascií a väzov na chodidle - tiahnu sa od päty k prstom. Zápal spôsobuje bolesť, ktorá znemožňuje pohyb. Veľmi často sa objavuje u bežcov a profesionálnych tanečníkov. Pri plantárnej fascitíde je dôležité si overiť vhodnosť obuvi, ktorú používate pri danej aktivite, podporiť ohybnosť členkov, kolien a bedrových kĺbov. 

Fyzioterapeutické techniky: Najlepšie metódy a prístupy pre tanečníkov

Príprava tela na tanečnú aktivitu

Bez ohľadu na to, aký druh tanca robíte, rozcvička a zahriatie by mali byť samozrejmosťou. Rozcvičiť by ste mali všetky končatiny, kĺby, chrbticu a tiež aktivovať stred tela. Okrem toho, zaradiť do svojho režimu posilňovanie všetkých partií tela, pravidelný strečing a takisto oddych a čas na regeneráciu.  Súčasťou režimu tanečníka by mal byť aj pravidelný pitný režim, strava bohatá na vápnik, horčík, vhodný pomer bielkovín a sacharidov a tiež pridať doplnky stravy ako vitamín C, kolagén, glukozamín, mangán, meď a zinok. V neposlednom rade aj dostatočný spánok, počas ktorého sa telo regeneruje najlepšie. 

Fyzioterapeutické cvičenia na zlepšenie flexibility a sily

Súčasťou tanca je aj trénovanie rozsahu pohybu a dostatočnej flexibility tela. Preto je strečing súčasťou každej vyučovacej lekcie tanca. Zvyšuje sa tak ohybnosť a možnosti v pohybe tanečníka a zároveň sa znižuje riziko úrazu, ktoré môže mať pre tanečníka nezvratné následky.  

Zahriatie a naťahovanie šliach na chodidlách a pod kolenami: Sadnite si na zem a nohy vystrite pred seba. Natiahnite sa k špičkám nôh a uvoľnite sa. V pozícií začnite striedať flexiu a extenziu špičiek nôh. Následne v každej pozícii zostaňte niekoľko desiatok sekúnd a pokojne pri tom dýchajte. Vaša výdrž, ako aj rozsah sa budú časom zlepšovať. Toto cvičenie môžete robiť v stoji, alebo v hlbokom drepe. Niekoľkokrát po sebe zdvihnite zo zeme päty a postavte sa na špičky, predstavte si, že máte medzi vnútornými členkami loptičku, ktorú nechcete pustiť. Skúste takto stáť po dobu niekoľkých sekúnd. 

Otváranie bedrových kĺbov a strečing vnútorných stehien: V sede si prisuňte chodidlá k sebe tak, aby sa dotýkali šľapaje, kolená sú od seba. Rukami si chyťte chodidlá a mierne otvorte lakte smerom k zemi tak, aby ste sa predklonili bližšie nad nohy. Pozícia motýlika otvára bedrové kĺby a uvoľňuje vnútorné stehenné svaly. Následne nohy vystrite a otvorte od seba do príjemného rozsahu. Takisto sa predkloňte a pokojne dýchajte v pozícii niekoľko sekúnd, prípadne minút. Prečítajte si náš článok o tom, ako sa vďaka strečingu vyhnúť zraneniu. 

Technické návyky pre tanečníkov na minimalizáciu rizika zranenia a bolesti

Technické zvládnutie jednotlivých krokov choreografie je základ prevencie zranenia. Zároveň sa tanec považuje za „estetický šport“ ,v ktorom je presné zvládnutie zložitých pohybových štruktúr so zameraním na čistotu prevedenia, estetiku cvičenia a celkový umelecký dojem nesmierne dôležité. Z hľadiska motoriky si tanec vyžaduje veľký počet pohybových zručností. Z fyziologického hľadiska si zas tanec vyžaduje vysokú elasticitu centrálnej nervovej sústavy, ako aj veľkú energetickú spotrebu, reguláciu pohybových činností na kvalitu, kde je stredné zaťaženie obehového a dýchacieho systému. V rýchlych tancoch prevláda anaeróbny metabolizmus a v pomalých zas aeróbny. Tanečný šport si vyžaduje vysoký stupeň statickej a dynamickej rovnováhy, senzomotorickú koordináciu v čase a priestore, pohybovú kreativitu a expresivitu, teda vyjadrenie myšlienky pohybom. 

Tanec a fyzioterapia pre zdravý chrbát

Ak sa o tanec zaujímate seriózne, alebo sa tanec stane vašou hlavnou pohybovou aktivitou, nezaškodí navštíviť fyzioterapeuta, ktorý vám odporúča vhodné prípravné, ako aj kompenzačné cvičenia. 

Rehabilitačné cvičenia a návrat k plnej tanečnej aktivite

V prípade zranenia musí tanečník postupovať podľa liečebného a rehabilitačného protokolu, ak sa chce k tancu vrátiť v plnej sile. Ideálne je zraneniam predchádzať dostatočným oddychom a regeneráciou - sauna, vírivka, masáže, fyzioterapia a iné pohybové aktivity. V prípade, že pociťujete pri tanci bolesť, je dobré tomu venovať pozornosť. 

Vplyv fyzioterapie na výkon a zlepšenie tanečnej techniky

Tanec je skvelá pohybová aktivita, avšak v závislosti od druhu tanca nemusí zaťažovať všetky svalové skupiny rovnomerne. Preto je dobré obrátiť sa na fyzioterapeuta, ktorý vám naordinuje vhodný cvičebný režim tak, aby ste rozvíjali jednotlivé svalové skupiny rovnomerne a tým rozmiestnili záťaž v pohybe rovnomernejšie. 

ZDROJ: Bakalárska práca: Regenerace v tanečním sportu, Karolína Bombarová, 2013

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.