Zápal šliach: Ako predísť bolestivej tendinitíde?

Zápal šľachy je častý problém športovcov, manuálne pracujúcich ľudí, alebo dôsledok ochorenia či úrazu. V článku sa dozviete možné príčiny vzniku zápalu, ako mu prechádzať a tiež to, ako ho liečiť.  

Čo je to tendinitída (zápal šliach)?

Šľacha je hrubá vláknitá štruktúra, ktorá prepája sval s kosťou, v latinčine zvaná tendines. Odtiaľ pochádza aj názov zápalu šliach tendinitída. Prejavuje sa bolesťou a citlivosťou v oblasti kĺbu a v prípade závažného stavu hrozí aj natrhnutie až pretrhnutie šľachy. Najčastejšie postihuje ramená, lakte, zápästia, päty a kolená.

Príčiny zápalu šliach

Existuje viacero príčin vzniku zápalu šliach. Najčastejšie zápal vzniká dlhodobým mechanickým zaťažením pri športe alebo manuálnej práci, no možnou príčinou môže byť aj úraz a vek. 

Dlhodobé mechanické zaťaženie (práca, šport)

Šport, dlhodobé zaťaženie pri pohybe nesprávnou technikou či manuálna práca môžu viesť k zapálenej šľache. Je to hlavne v dôsledku nadmernej záťaže a nedostatočnej regenerácii.  Tendinitída sa často prejaví u ľudí, ktorí v práci vykonávajú opakované pohyby, ako napr. pracovníci za pásom, automechanici, údržbári, stolári, hudobníci alebo sú vystavení neprirodzeným pohybom pri balete a tanci alebo ide o úkony vyžadujúce častejšie dvíhanie bremien, stavanie sa na špičky, ale tiež prácu, pri ktorej vznikajú vibrácie a prináša zvýšenú námahu. Tendinitída je takisto veľmi častým problémom  športovcov z oblasti bejzbalu, basketbalu, futbalu, golfu, behu, plávania či tenisu. 

Zranenie

Zranenie je síce menej častou príčinou vzniku zápalu šliach, ale nie je to vylúčené. V prípade, že pri úraze dôjde k mikronatrhnutiu alebo i väčšiemu poškodeniu šľachy, môže to viesť k zápalu danej oblasti. 

Vek

Keďže s pribúdajúcim vekom strácame kolagén, ovplyvní to aj šľachy, ktoré sa stávajú menej flexibilné. To predstavuje zvýšené riziko ich poranenia, ktoré sa prejaví zápalom. Preto by sme sa mali pravidelne hýbať a cvičiť po celý život, aby sme si udržali zdravý a funkčný pohybový aparát. Aj napriek prirodzenému procesu starnutiu, dokážeme vhodnou starostlivosťou zmierniť jeho dopad na naše zdravie. 

Ochorenia

Niektoré chronické ochorenia a tiež autoimunitné a degeneratívne ochorenia môžu zvýšiť pravdepodobnosť vzniku zápalu šliach. Patrí tam dna, ochorenia obličiek, cukrovka a reumatoidná artritída. K zápalu šliach môžu takisto prispieť niektoré lieky, napríklad antibiotiká zo skupiny chinolónov. 

Symptómy tendinitídy

Zápal šľachy sa prejaví bolesťou, stuhnutosťou a obmedzeným pohybom v oblasti, kde sa šľacha upína na kosť. Pacienti ju väčšinou charakterizujú ako tupú bolesť prevažne pri pohybe danej končatiny alebo kĺbu. Bolesť ale môže byť aj stála, teda chronická, náhla či ostrá, v závislosti od spôsobu poškodenia šľachy. Občasne sa môže zápal prejaviť aj pocitom pálenia, začervenaním, opuchom, vyžarujúcim teplom v postihnutom mieste (pokožka je na dotyk teplá) a viditeľnou hrčkou v mieste pretrhnutia šľachy.

Diagnostika zápalu šliach

Tendinitída sa zväčša diagnostikuje fyzickým vyšetrením. Pri pohybe môže byť počuť vŕzgavý zvuk. Plášť šľachy je hrubší a zapálený a v jednom konkrétnom mieste šľachy bude zvýšená citlivosť. V prípade, že nie je diagnóza jasná, môže lekár nariadiť vyšetrenie röntgenom, MRI alebo ultrazvukom, aby sa vylúčili iné možné ochorenia, ktorých príznaky sú podobné zápalu šliach. 

Najčastejšie miesta zápalu

Medzi najčastejšie miesta zápalu šľachy sú chodidlá, členky, kolená, ramená, zápästia a lakte. V niektorých prípadoch sa používajú aj výstižné názvy vyplývajúce z aktivity, ktorá zápal šľachy spôsobí, napr. tenisový lakeť, golfový lakeť, skokanské koleno, ap. 

Zápal šliach na dolnej končatine

Najčastejšie miesta zápalu šliach na dolnej končatine: 

Zápal šliach na chodidle

Zápal plochej šľachy chodidla je ľudovo známy aj ako ostroha. K jej rozvoju prispieva opakovaná a dlhodobá záťaž nohy pri behu, chôdzi po tvrdom teréne, dlhodobým státím a podobne. Za vznik tohto ochorenia môže tiež deformita nohy, napríklad prepadnutá klenba, plochá noha alebo sú prítomné tvarové deformity kostí. Zápal môže byť tiež vyvolaný úrazom chodidla, päty a Achillovej šľachy alebo reumatickým ochorením. Blízkym príbuzným tohto symptómu je aj plantárna fascitída, kedy sa zapáli fascia na chodidle. Plantárna fascia je mäkké tkanivo nachádzajúce sa na chodidle, ktoré vedie od prstov až po pätu. Bolesť päty či celej strany došľapu môže byť spôsobená práve zápalom plantárnej fascie. 

Zápal šliach na priehlavku

Priehlavok alebo taktiež chrbát nohy je časť chodidla medzi členkom a metatrzami prstov na nohe. Bolesť priehlavku je častá u športovcov ako následok dlhodobého preťažovania. To však vzniká aj pri nadváhe a obezite. Nadmerná záťaž chodidla môže viesť k stuhnutosti chodidla, obmedzenému pohybu až zápalu šliach.

Zápal šliach v členku

Jednou z možných príčin bolesti členka môže byť zápal šľachy. Okrem toho do úvahy spadajú aj zápalové ochorenia kostí, zlomenina členka, preťaženie, staršie zranenie, úrazy chrupavky, výron členka a poranenie väzov. V oblasti chodidla a členka sa nachádza až 26 kostí a 30 malých kĺbikov. Postihnuté môžu byť taktiež svaly.

Zápal Achillovej šľachy

Achillova šľacha je najväčšia šľacha v tele a prepája lýtkové svaly s pätnou kosťou. Potrebujeme ju k chôdzi, behu, stúpaní do schodov, skákaní a státí na špičkách. Aj napriek svojej odolnosti voči záťaži pri behu a skákaní, ju pri nadmernej záťaži, nedostatočnej regenerácii alebo naopak nedostatočnom zaťažovaní môže postihnúť zápal Achillovej šľachy alebo odborne tendinitis Achillea. 

Zápal šliach v kolene

Zápal šliach v kolene, ľudovo skokanské koleno a odborne patelárna tendinitída. Ide o zápal patelárnej šľachy, respektíve úponu štvorhlavého stehenného svalu v mieste, kde sa dotýka jabĺčka. Prejavuje sa bolesťou pri záťaži, doskoku, ale i v pokojovom režime. K zápalu úponu dochádza najmä pri športoch, pri ktorých sa skáče nárazovito, napríklad vybíjaná, ale takisto futbal, tenis a ľahká atletika. Často tiež potrápi aj bežcov, takže sa stretnete aj s názvom “bežecké koleno”.

Zápal šliach na hornej končatine

Šľachy sa môžu zapáliť aj v oblasti kĺbov hornej končatiny.

Zápal šliach na ramene

Zápal šliach ramena, laicky plavecké rameno a odborne tendinitída manžety rotátora alebo tendinitis supraspinatus, teda zápal šľachy svalu supraspinatus. Bolesť sa objavuje pri vystretí ruky proti odporu, ale takisto v pokoji. Ako už naznačuje prezývka, vyskytuje sa často u plavcov, ale nielen u nich. Postihnúť môže aj ľudí, ktorí často dvíhajú bremená nad hlavu, alebo robia iný repetitívny pohyb preťažujúci rameno.  

Tenisový lakeť

Laterálna epikondylitída alebo laicky tenisový lakeť je zápal šliach a svalových úponov na vonkajšej strane lakťa a prejavuje sa bolesťou v tejto oblasti a nemusia ním trpieť iba tenisti. Vzniká jednostranným zaťažením svalov predlaktia, ktoré zabezpečujú vystieranie prstov a zápästia. Dochádza k bolesti a strate ohybnosti v oblasti lakťa.  

Golfový lakeť

Mediálna epikondylitída alebo laicky golfový lakeť je zápal šliach a svalových úponov na vnútornej strane lakťa a prejavuje sa bolesťou v tejto oblasti. Vzniká dlhodobým alebo akútnym preťažením ohýbačov, čo sú svalové úpony na vnútornej strane lakťa zapájané do opakovaného pohybu, ako sa to deje pri golfe. Rovnako ako pri tenisovom lakti, aj tu platí, že môže postihnúť aj ľudí, ktorí nikdy golf nehrali.

De Quervainova tenosynovitída

Tento záhadný názov označuje zápal šliach dlhého odťahovača a krátkeho naťahovača palca a ich obalov. Bolesť je lokalizovaná na palcovej strane zápästia tesne nad zápästnou štrbinou pri dolnom konci vretennej kosti. Často vznikne v dôsledku dlhodobého preťaženia u žien, ktoré pracujú ako krajčírky, kaderníčky, sekretárky, alebo vykonávajú inú manuálnu prácu vyžadujúcu jemnú motoriku. 

Zápal šliach zápästia

Keďže ruky používame takmer neustále a pri mnohých činnostiach, ako aj komunikácii, bolesť spôsobená zápalom šľachy/šliach zápästia je pomerne častá diagnóza. Veľmi často sa stretávame so syndrómom karpálneho tunela, čo je tlak na nervus medianus, stredový nerv, ktorý zabezpečuje jemnú motoriku prstov. Cez karpálny tunel, čo je úzky anatomický priechod na vnútornej strane zápästia, však prechádzajú aj šľachy ohýbačov prstov, ktoré sa môžu zapáliť a nepríjemne bolieť.  

Liečba tendinitídy

Teraz, keď už vieme, prečo zápal šliach vzniká, si povieme o tom, ako ho liečiť. 

Oddych a regenerácia

Zápal, ako sme spomenuli vyššie, vzniká primárne preťažením a dlhodobou námahou. Bolesť, stuhnutosť a obmedzený pohyb navyše znemožňujú vykonávať činnosť vo väčšej miere, preto je dôležité dopriať danej časti tela oddych a čas na regeneráciu. Ak musíte danú činnosť vykonávať aj naďalej, doprajte si prestávku každých 15 minút a zaobstarajte si ortézu, ktorá danú oblasť spevní. 

Aplikácia teplých a studených obkladov

Pri zápale prospieva aplikácia studených obkladov na postihnuté miesto. Môžete použiť ľad či mrazenú zeleninu zabalené do uteráka, prípadne môžete použiť chladivú masť, ktorú kúpite v lekárni aj bez lekárskeho predpisu. Obklad nechajte pôsobiť 15-20 minút, každú hodinu. V niektorých prípadoch sú vhodné aj teplé obklady, nechajte si poradiť od lekára. 

Liečba rázovou vlnou

Účinná metóda liečby je aj rázová vlna, ktorá je neinvazívnou metódou liečby. Rázové vlny sú akustické vlny alebo zvukové impulzy s vysokou dávkou energie, ktorá prechádza cez ošetrované miesto a vyvoláva terapeutickú odozvu. Vďaka tomu sa urýchľuje doba hojenia a liečby a pomáha s akútnou aj chronickou bolesťou a zápalom.  

Analgetiká a obstreky 

Lieky proti bolesti síce zápal nevyliečia, ale pomôžu s bolesťou. Vhodné  voľnopredajné lieky od bolesti śú napríklad Ibuprofen, Nalgesin, ai. V prípade obstrekov ide o aplikáciu špeciálneho liečiva ihlou do oblasti defektu. Môže sa použiť kortikoid, lokálne anestetikum, alebo iná látka, ktorá zmierni zápal a bolesť. 

Chirurgický zákrok

Ak sa zápal dlhodobo nezlepšuje, teda bolesť sa stane chronickou a trvá viac ako 1 rok, prípadne sa šľacha v jeho dôsledku pretrhne úplne, je nutný chirurgický zákrok. Operácia je artroskopická, pri ktorej sa otvorí ložisko v šľache a vypláchne sa. Výhodou tejto operácie je, že v mieste ložiska po zákroku vznikne jazva a nedochádza ku novému vytvoreniu kalcifikátu. Operačný výkon patrí k nenáročným a pacienti môžu nohu zaťažovať už o 2 až 6 týždňov od operácie. Ďalšie 3-6 mesiacov môžu pacienti pociťovať mierne bolesti, tie však ustanú po tom, čo sa v mieste operácie vytvorí plnohodnotná jazva.

Ako spolu súvisí tendinitída a burzitída?

Zatiaľ čo tendinitída označuje zápal šľachy, burzitída je názov pre zápal burzy, čo je mazový kĺbny vačok, ktorý je naplnený synoviálnou tekutinou a zmierňuje pri pohybe trenie kostí, svalov, šliach a väzov, ktoré sú v tesnej blízkosti v kĺbnom spojení. Podobne ako zápal šliach sa aj zápal burzy prejavuje bolesťou a stuhnutosťou, obmedzenou hybnosťou a intenzívnejšou bolesťou pri pohybe alebo tlaku.

Fyzioterapia a tendinitída

Fyzioterapia takisto patrí do zoznamu možných terapií ako aj prevencie tendinitídy. 

Môžem cvičiť so zápalom šliach?

Cvičenie a pohyb zamerané na posilnenie svalov okolo šľachy môžu pomôcť zabrániť opakovaniu tendinitídy. Odporúčame vykonávať posilňovacie cvičenia pod počiatočným dohľadom fyzioterapeuta.

Prevencia zápalu šliach

Je možné zápalu šliach predchádzať? Určite áno. Správne zaťaženie vo vhodnej miere a dostatočná regenerácia posilňujú pohybový aparát, ktorý sa stáva odolnejším. 

Strečing

Doprajte si uvoľnenie svalov a šliach po tréningu či behu vhodne zvoleným strečingom, ktorý zmierni prípadnú svalovicu a podporuje flexibilitu. Cviky pravidelne  obmieňajte - predídete tak možnému zraneniu z repetitívneho pohybu. 

Uvedomelý pohyb a zmena pohybových vzorcov

Ak trpíte zranením šľachy, neprestávajte sa hýbať. Pohyb pomáha danú oblasť prekrviť a tiež podporuje tok lymfy, ktorý sa významne podieľa na liečení. Pohyb by mal byť vhodne zvolený s primeranou záťažou tak, aby vám nespôsoboval ešte väčšiu bolesť. 

Silové cvičenie

Ako uvádzame vyššie, silné svaly v okolí kĺbnych spojení pomáhajú odviesť námahu zo šliach a väzív a zároveň ich chránia pred nadmernou záťažou a teda aj poškodením. 

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.