Ako často cvičiť? Otázka, ktorá trápi mnohých začiatočníkov v cvičení. Cvičenie je fyzický rozvoj ľudského tela, ktorý je v správnej miere a pri správnom výkone, zdraviu prospešný. Regenerácia svalov je druhou zložkou úspešného cvičenia. Bez dostatočného oddychu ukracujeme svoje svaly o regeneráciu určenú pre ich rozvoj a riskujeme mnohé zdravotné problémy vyplývajúce z pretrénovania.
Ako často cvičiť: regenerácia svalov
To, ako často cvičiť rozdeľuje cvičencov do dvoch kategórií. Zatiaľ čo prvá kategória cvičencov má zvolený vhodný plán na cvičenie, druhá kategória, zväčša začiatočníci, trénujú takmer každý deň. Či sa jedná o beh, bicyklovanie, bežky alebo posilňovanie svalov v telocvični, je nutné mať stanovený plán, ktorý sa rozhodneme dodržiavať. Ak sa radíte do kategórie začiatočníkov a s posilňovacími cvikmi nemáte skúsenosti, odporúčame využiť služby osobného trénera. Práve osobný tréner alebo aj fyzioterapeut vás vhodne nasmeruje k správnemu vykonávaniu cvikov, ale aj frekvencie každého cvičenia. V prípade, že sa jedná o cviky zámerne posilňujúce určitú partiu tela, mali by sme cvičiť 3-4 krát za týždeň. Táto frekvencia sa líši nie len od časovej vyťaženosti, ale aj od skúseností. Zo strany začiatočníkov je veľmi nebezpečné cvičiť 4 krát za týždeň, pretože telo a jeho tkanivá nie je zvyknuté na tento druh záťaže a môžu sa objaviť viaceré známky pretrénovania prípadne aj zranenia. Rovnako by mal byť plán vytvorený na mieru, pretože každé telo zvláda svalový stres či ich pravidelnú námahu inak.
Ako často cvičiť fyzioterapeutické cviky?
Rovnako ako silové cvičenia aj fyzioterapeutické cvičenia spĺňajú účel získavania sily do potrebných svalov. Fyzioterapia sa sústreďuje na cviky celého tela, počnúc spinálnym systémom až po cviky zlepšujúce koordináciu. Cvičebný plán by mal byť stanovený aj pri fyzioterapeutických cvikoch. Na klinike Profy riešime počas konzultácie aj to, ako často cvičiť, aby sme telu pomáhali a nie ublížili. Hoci sa jedná o naoko ľahké cviky, pre pacientov s danou poškodenou či oslabenou svalovou partiou to nie je úplná hračka. Rovnako ako pri inom športe, aj pri cvičení týchto cvikov môže rýchlo dôjsť k svalovému napätiu, únave a iným príznakom pretrénovania. V rámci fyzioterapie , je možná si rôznymi cvičeniami pomôcť a téme cvikov priaznivých pre vaše zdravie sme sa venovali vo viacero článkoch. Medzi inými napríklad:
Jedno ich však spája, pri nesprávnej technike a nevhodnom tréningovom objeme sa dá aj pri týchto cvikoch pretrénovať. Preto sa vždy pokúšajte čo najviac predchádzať chybám a pomáhajte svojmu telu čo najviac v regenerácii svalov. Ako sa vyhnúť pretrénovaniu sa dozviete nižšie.
Regenerácia svalov: čo je to pretrénovanie?
Pretrénovanie môže nastať pri akomkoľvek druhu športu počas kontinuálneho a neprimeraného zaťaženia vplývajúceho na danú svalovú partiu. Primárnymi príznakmi sú svalová horúčka, zvýšená teplota, únava či žalúdočná nevoľnosť. Tento stav sa však nemusí objaviť ihneď a môže sa zo začiatku prejavovať ako malá slabosť daného svalu. Do úvahy treba brať aj tzv. svalovicu, ktorá signalizuje fakt, že by sme mali dopriať prestávku danej partií. Svalovica vzniká na podnet určitej záťaže a pohybu, ktorý je pre sval nezvyčajný. To, ako často cvičiť rozhoduje aj práve svalovica. Môže sa objaviť aj ako následok fyzioterapeutického cvičenia. Odporúčame danú svalovú partiu nenamáhať obvyklou záťažou, ale dopriať jej strečing.
Ako sa vyhnúť pretrénovaniu?
Počas cvičenia sa riadime niekoľkými zásadami proti vzniku stavu pretrénovania:
Dostatok spánku: Mnohí cvičenci sú zástancami názoru, že svaly sa budujú hlavne počas spánku. Spánok je stav najvhodnejší pre regeneráciu našich svalov. Dostatočným oddychom sa vyhneme nie len pretrénovaniu, ale aj možných zranení, ktoré počas pretrénovania riskujeme.
Choroba: Ako často cvičiť počas choroby? Otázka mnohých začiatočníkov, ktorí s pravidelným športovaním nemajú skúsenosti. Ak cítite, že vaše telo trpí chorobou, hoci len nachladnutím, tréning odložte. Môžete vyskúšať ľahký strečing v pohodlí domova a potom späť do postele. Hoci aj nachladnutím môžete riskovať zdravie počas športovania.
Kvantum cvičenia: Niekoľko hodín strávených v posilňovni každý deň, každý deň ubehnúť aspoň o dva kilometre naviac a podobne. Týmito scenármi sa doženiete do nemocnice, nie k naplneniu cieľa. Počas tréningov si dávajte realistické ciele, inak sa dostaví demotivácia, či zranenie.
Záver:
Rovnako ako v iných športoch, aj fyzioterapeutickými cvičeniami je možné dostať telo do stavu pretrénovania. Počas konzultácie s našimi kvalifikovanými fyzioterapeutmi na klinike Profy riešime aj otázku správnej frekvencie vykonávania cvikov tak, aby sme týmito cvikmi pomohli.