Rehabilitácia je súbor techník a cvičení, ktorých úlohou je znovunadobudnutie funkčnosti pohybového systému tela pacienta po chirurgickom zákroku, traume či inaktivite. Komplexná rehabilitácia je presne cielený prvok liečby rovnocenne postavený s liečbou konzervatívnou, príp. chirurgickou. Počas rehabilitácie sú využívané všetky prvky liečby, rovnako ako dohľad viacerých odborníkov (napr. ortopéd, neurológ, fyzioterapeut a pod.). V prípade, že rehabilitácia v liečebnom procese abstinuje, zdravotná obštrukcia môže recidivovať, prípadne nadobudnúť chronický stav.
Čo je cieľom rehabilitácie?
Cieľom rehabilitácie sú prvky regenerácie, stavby svalov, progres kooperácie kĺbov, svalov a šliach a pod. Každá rehabilitácia je koordinovaný a vzájomne previazaný liečebný proces zohľadňujúci fyziologické možnosti a predispozície pacienta.
Znovuobnovenie regeneračných procesov v tele
Zlepšenie elasticity a ohybnosti svalových konštrukcií
Aktivácia hlbokého stabilizačného systému
Prinavrátenie pohyblivosti po traume
Vyrovnanie svalových disproporcií
Fixácia skrátených šliach a väzív
Náprava blokád a rozostupov v segmente chrbtice
Rehabilitácia využíva aktívne a pasívne prvky liečby.
Aktívne prvky: Pacient sa dynamicky podieľa na cvičení v rôznom rozsahu.
Pasívne prvky: Využívanie fyzikálnej terapie pre započatie regeneračných procesov.
Ako delíme rehabilitačné cvičenia?
Kategorizovanie rehabilitačných cvičení podlieha diferencovaným kritériám. Spôsob rehabilitácie určuje ošetrujúci fyzioterapeut v spolupráci s ošetrujúcim lekárom. Zohľadňuje sa aktuálny stav pacienta, ako aj cieľ liečebného procesu. V praxi rozdeľujeme hlavné rehabilitačné postupy:
Aktívne prvky
SM Systém
SM systém je špecializovaný na príslušné segmenty chrbtice a kooperujúce prvky (medzistavcová platnička, stavce, miechové nervy). Tento systém pochádza z klinických a anatomických štúdií Dr. Smíška. Princípom cvičenia je tvorba správne situovaného odporu pomocou elastických lán. Posilňovanie hlbokého stabilizačného systému, prevencia pred svalovou dysbalanciou či korekcia skoliózy, kyfózy. Asistencia fyzioterapeuta je pri začiatkoch cvičenia nutná - nesprávne vykonávané cvičenie je neefektívne.
ACT Systém (Akrálna Koaktivačná Terapia)
ACT systém je systémom, ktorého cieľom je zlepšenie celkovej posturizácie človeka, pohybových návykov. Základom je napravenie posturizácie chrbtice, pričom základom akrálnej koaktivačnej terapie je aktivácia dorzálnych a ventrálnych svalových reťazcov. Cvičenie opäť odporúčame vykonávať pod dohľadom fyzioterapeuta pre správnu realizáciu cvikov bez ujmy na zdraví.
Pasívne prvky
Elektroliečba
Elektroliečba využíva princípy elektrickej energie pre ozdravujúce účely. Medzi primárne účinky patrí účinok analgetický (znižujúci bolesť), antiflogistický (protizápalový) a cirkulačný (zlepšuje prietok krvného riečiska a tým zabezpečuje odvod toxických látok). Elektroliečba využíva energiu s rôznou frekvenciou, amplitúdou a šírkou impulzov. Prvotné posúdenie zdravotného stavu a cieľ elektroliečby ovplyvňuje nastaviteľné parametre, ktorých úlohou je stimulácia svalstva, myorelexácia a zníženie opuchu (spasmolitický účinok).
Magnetoterapia
Magnetoterapia je podkategória elektroliečby, využíva však nízkofrekvenčné magnetické pole, ktoré uskutočňuje pohyb častíc. Následkom pohybu častíc je mikromasáž, ktorá stimuluje svalstvo a značne zlepšuje cirkuláciu v svalových fasciách.
Terapia laserom
Terapia laserom je terapiou využívajúcou laserové žiarenie. Laser sa v medicíne uplatňuje nie len v otázkach dermatológie, ale aj pri liečbe neduhov pohybového aparátu. Princípom činnosti laseru je využitie impulzov monochromatického svetla, ktoré prenikajú do hlbších úrovní svalov. Vo fyzioterapií využívame fototerapiu (laser) pri liečbe bolestivých kĺbov či pooperačných bolestí svalovej úrovne.
Ostatné druhy fyzikálnej terapie
Okrem vyššie zmienených fyzikálnych terapií rozlišujeme ďalšie kategórie:
Mechanoterapia: liečba mechanickými podnetmi (relaxačná masáž, ultrazvuk, manuálna lymfomasáž)
Balneoterapia: liečba minerálnymi vodami, bahnami a liquidmi prírodného pôvodu
Klimatoterapia: liečba klimatickými faktormi (pôsobenie vlhkého vzduchu)
Hydroterapia: liečba vodou, zmenou jej teploty
Termoterapia: liečba zmenou teploty, chladom a teplom
Rehabilitácia je zložitý komplexný systém, ktorému predchádza konzultácia s fyzioterapeutom. Fyzioterapeut musí byť oboznámený zdravotným stavom pacienta tak, aby vedel určiť liečebný proces a vyvaroval sa kontraindikáciám. Komunikácia s ošetrujúcim lekárom doplňuje anamnézu pacienta a formuje diagnózu.