🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Bolesť hlavy a očí: Čo by ste mali vedieť?

Bolesť hlavy a očí je jeden z najčastejšie opisovaných príznakov. Táto bolesť prebieha akoby ,,za očami’’, prípadne môže postihovať jednu stranu tváre. Okrem klastrových bolesti hlavy (cluster headache) sa môže jednať aj o ochorenie oka, ako je napríklad zelený zákal. To, čo je reálnym problémom a príčinou vzniku týchto bolestí je nutné konzultovať s neurológom, prípadne so všeobecným lekárom.

Klastrová bolesť hlavy a očí

Klastrová bolesť hlavy a očí je bolesť určitej časti hlavy, zväčša jej jednej časti. Prejavuje sa bolesťou akoby ,,za očami’’, pri čom môžu oči slziť, sčervenať či spôsobovať silné podráždenie a svrbenie. Priebeh klastrovej bolesti je odlišný v závislosti od stavu pacienta. Zatiaľ čo v niektorých prípadoch trvajú klastrové bolesti niekoľko týždňov, u niektorých jedincov môžu pominúť v priebehu niekoľkých dní. Príčina klastrových bolestí nie je známa, hoci najrizikovejšou skupinou sú muži a to až 6x viac než nežné pohlavie. 

Priebeh klastrovej bolesti

Priebeh klastrovej bolesti hlavy, resp. jej nástup, je vždy neočakávaný, keďže nie je známa presná príčina jej vzniku. Bolesť za očami prichádza v návaloch, často je táto bolesť pulzujúca, dosahuje určitý vrchol. Spánok naň nemá žiaden účinok a rovnako ani alagetiká, ktorým sa len zriedka podarí tlmiť príznaky tohto ochorenia. Bolesť prichádza nečakane a nesie záchvatový charakter. Hoci sa tieto záchvaty objavujú asi 3 až 4 krát za deň, v rôznych intervaloch, táto frekvencia môže pretrvávať aj mesiac. Často sa po dlhšom časovom úseku bolesti vrátia, je to však veľmi individuálne a bolesť sa nemusí vrátiť niekoľko rokov. Klastrovú bolesť hlavy často sprevádza prekrvenie spojiviek, slzenie, výtok z nosa, potenie, zúženie zreníc, pokles či opuch viečok. Ľudia si ju často mýlia s migrénou avšak ide o odlišné ťažkosti.

Digitálna únava zraku

Ako už naznačuje názov tejto modernej diagnózy, ide o únavu očí spôsobenú používaním počítača. a iných obrazoviek. Monotónnosť, zlé osvetlenie, únava, práca bez prestávok a tiež nevhodné držanie tela prispievajú k preťaženiu, zhoršeniu zraku a tiež k bolestiam. Monotónnosťou máme na mysli fakt, že sa dnes celkovo viac dívame na blízko, navyše s nesprávnym držaním hlavy a krku. Očná šošovka nie je nútená sa prispôsobovať rôznym vzdialenostiam a postupne “lenivie”.  Zdraviu očí naopak prospieva pestrosť podnetov - striedavé zaostrovanie do rôznych vzdialeností, pestrý pohyb, prirodzené denné svetlo, oddych, pozeranie sa na horizont (ideálne v prírode).  Očami hýbe 6 svalov (4 priame a 2 šikmé), ktoré sa upínajú na záhlavie, z čoho vyplýva, že ich aktivita priamo ovplyvňuje aj samotný krk a celú chrbticu.  Takisto sa preukázalo, že mnoho ľudí so zhoršeným zrakom a bolesťami hlavy, majú tiež stuhnuté svalstvo v oblasti ramien, šije, krku a hrudníka.  Krkom prechádzajú cievy a nervy a stuhnuté svaly ich utláčajú a prietok krvi a nervových vzruchov môže byť obmedzený. Pravidelný pohyb, masáž, uvoľnenie tvárových svalov a tiež cviky na oči dokážu tento problém poľahky odstrániť.  Ďalším faktorom zhoršujúcim zrak je modré svetlo, ktoré narúša tvorbu hormónu melatonínu, zodpovedného za spánok a tiež je možné že spôsobuje degeneráciu makuly (žltá škvrna). Ak používame obrazovky tesne pred spaním, môže byť spánok narušený tým, že mozog vyhodnotí dopadajúce modré svetlo, ako denné svetlo a nezačne tento hormón produkovať. Ideálne je nepozerať sa do obrazoviek 1-2 hodiny pred spaním, prípadne používať špeciálne okuliare blokujúce modré svetlo.  Najčastejšie prejavy digitálnej  únavy očí sú problémy so zaostrením, bolesti krčnej chrbtice, bolesť hlavy, bolesť, únava alebo pálenie očí, rozmazané alebo dvojité videnie, slzenie očí alebo naopak suché oči a malátnosť. Nemusíte samozrejme trpieť všetkými prejavmi, niekedy ide o pár z nich, prípadne ich kombináciu.

Cviky na oči:

Palming

Sadnite si pohodlne, chrbticu majte uvoľnenú ale predĺženú, hlava pohodlne položená na chrbtici. Pošúchajte si dlane, aby sa zahriali  a prikryte si nimi oči, akoby to boli misky. Urobte si maximálnu tmu a nechajte svoje oči nasávať tmu a teplo pokojne aj 1 celú minútu. Predstavte si, že sa dívate do vlastných očí a nechajte tmu a teplo prejsť až do hlavy. Následne oči otvorte a pomaly dlane oddiaľte. Tento cvik môžete opakovať aj niekoľkokrát denne, vaše oči sa pri ňom uvolnia a zrelaxujú. 

Očná štafeta

V miestnosti alebo aj vonku si vyberte 3-4 predmety v rôznej vzdialenosti od vás, ideálne v postupnej vzdialenosti najbližšieho po najvzdialenejší predmet. Zamerajte zrak vždy na jeden z nich, postupne smerom od vás a naspäť. Takto sa môžete hrať kdekoľvek a kedykoľvek. Očná šošovka bude nútená sa prispôsobiť rôznej vzdialenosti, a to ju udrží fit. 

Svetové strany

Hlavu zacentrujte a uvoľnite svaly na tvári. Pozrite sa čo najviac hore, akoby na obočie, zostaňte aspoň 3 nádychy a výdychy. Postupne sa pozrite dole, doprava, doľava a tiež diagonálne, vpravo hore, vľavo dole, vľavo hore a vpravo dole. Celý čas majte tvár uvoľnenú a dýchajte nosom.  Na záver spojte všetky body do jedného kruhu. Zopakujte krúženie aj do opačnej strany. Ramená a šiju tiež uvoľnite veľmi jednoducho aj posediačky - otáčajte hlavou na strany, pokrúžte ramenami do oboch smerov, vytiahnite paže nad hlavu s nádychom a výdychom sa otočte trupom do strany, paže uvoľnite v rotácii smerom dole. V sede môžete skúsiť mačací chrbát - dlane položte na stehná, kolená, s výdychom podsaďte panvu (kostrč potiahnite pod seba) nechajte celú chrbticu sa zaguľatiť a hlavu uvoľniť k hrudi, s nádychom naopak panvu vysaďte (kostrč vytiahnite za seba) a nechajte sa zakloniť celú chrbticu a mierne aj hlavu.  

Glaukóm a vysoký očný tlak ako jedna z príčin bolesti hlavy a očí

Zelený zákal, alebo glaukóm, je poškodenie zrakového nervu, kedy dochádza k jeho postupnej degenerácií. Príčinou môže byť vysoký očný tlak, ktorý vám zmerajú optometristi. Ohrození sú ľudia starší ako 65 rokov a pacienti, ktorí prekonali úrazy oka, ale sú prípady, kedy tento problém postihne aj mladších ľudí. Rovnako ako vysoký očný tlak, aj zelený zákal môže byť považovaný za ,,tichého zabijaka’’. Ak nie je nerv takmer nezvratne poškodený, väčšina pacientov nevykazuje žiadne symptómy. V prípade, že je zrak pacienta značne ohrozený, takmer zo dňa na deň sa stav zhoršuje. Často dochádza k zníženiu zorného poľa, znemožnenia ostrosti, poruchy periférneho videnia či problémy spojené s videním počas šera. Bolesť hlavy a očí je jedným z mnohých príznakov, vďaka ktorým je vykonávaný test na glaukóm. V mnohých očných ambulanciách je test na glaukóm samozrejmosťou počas preventívnych prehliadok pacientov nad 60 rokov. Liečba glaukómu môže byť značne obmedzená a veľmi záleží na tom, v akom štádiu sa pacient aktuálne nachádza a ako ďaleko siaha degenerácia očného nervu. Prvotnou liečbou je aplikácia kvapiek, ktorých účinok je znižovanie očného tlaku, čo priamo vplýva na ochranu očného nervu. Ak sa pacient nachádza v pokročilom štádiu, vo väčšine sa pristupuje k razantnejším možnostiam – operačným zákrokom. Zameranie tejto operácie je zlepšenie odtoku vnútroočnej tekutiny z oka, prípadne redukovať jej tvorbu. Degenerácia očného nervu je nezvratný stav, počas ktorého je možné príznaky len potláčať – nikdy nie však úplne vyliečiť. Najhorším prípadom je úplná strata zraku na danom oku.

Vysoký krvný tlak a oči

Okrem očného tlaku, môže na oči pôsobiť aj krvný tlak, hlavne ak ho máme vyšší. Vysoký krvný tlak, okrem iného, spôsobuje stiahnutie veľkých i drobných ciev v celom tele a teda aj na sietnici oka. Dôsledkom je obmedzený prietok krvi a tým pádom aj prísun kyslíka a živín do oka, čo ďalej môže spôsobiť degeneratívne zmeny a teda zhoršenie zraku a bolesti hlavy.  Ďalším častým ochorením, ktoré postihne aj zrak je cukrovka. Keďže v oku máme cievy, ako jediné na tele viditeľné voľným okom, alebo ľahko prístupné prístrojom, lekári z nich dokážu vyčítať mnoho o našom zdraví - aterosklerózu, alebo iné srdcové ochorenia.  Z toho vyplýva, že pravidelná kontrola u očného lekára, hlavne, ak patríte do rizikovej skupiny ľudí s vyšším vekom, môže včas odhaliť aj závažné ochorenia. 

Migréna

Bolesť očí a hlavy je silne prepojená a môže mať viacerých pôvodcov. Dôležitosť prikladáme hormonálnym zmenám počas tehotenstva, v iných môžeme nájsť spojitosť s vysokým krvným tlakom. Ak už sa rozhodnete siahnuť po analgetikách majte však na pamäti, že hoci tieto lieky redukujú bolesť hlavy, neriešia však príčinu, ktorá môže mať omnoho nebezpečnejšiu dohru – dokonca aj stratu zraku.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.