Cvičenie po pôrode: Vyhnite sa inkontinencii a problémom s panvovým dnom

Inkontinencia, oslabené svaly panvového dna, bolesti vyplývajúce z preťaženia svalov chrbtice, bolesti krížov v dôsledku oslabenia hlbokého stabilizačného systému (Jadro), sexuálna nechuť, a pridružené problémy ako depresie. Tomuto všetkému sa dá predísť prostredníctvom správneho cvičenia. Idú tehotné ženy, či čerstvé mamičky a cvičenie dohromady? Samozrejme, len na to treba ísť rozumne a s ohľadom na aktuálny zdravotný stav. Napríklad svaly panvového dna môžu byť oslabené už pred tým ako žena otehotnie, avšak veľmi často začnú pociťovať príznaky oslabeného panvového dna práve ženy počas prvého tehotenstva či po pôrode.  Takto oslabené panvové dno, môže následne spôsobiť viacero zbytočných zdravotných ťažkostí ktorým sa dá predísť.   Zoslabnuté svaly môžeme rýchlo dostať do formy vďaka nenápadným cvikom na posilnenie panvového dna. Krátky každodenný tréning vás nezaťaží, predídete ním aj inkontinencii a navyše sa prejaví na kvalite vášho sexuálneho života. Takáto náprava môže spočívať v tzv. Kegelových cvikoch na spevnenie panvového dna.

Zameranie cvikov na oslabené panvové dno

Cvičenie po pôrode sa zameriava na riešenie problémov ako inkontinencia (samovoľný únik moču), pokles orgánov v panvovej oblasti a problémy s chrbticou. Okrem toho to môžu pomôcť pri problémoch s inkontinenciou stolice, či v sexuálnej oblasti (napríklad neschopnosť dosiahnuť orgazmus), ako prevencia vzniku hemoroidov a ďalšie.

Kedy po pôrode je vhodné začať cvičiť

Čo sa týka cvikov na spevnenie panvového dna, je potrebné začať s cvičením už v období šestonedelia. Vtedy sa uvoľňuje hormón oxytocín a ten pomáha sťahovať maternicu do pôvodnej podoby. V tom čase je práca s panvovým svalstvom a celým hlbokým stabilizačným systémom najúčinnejšia. Zároveň máme najväčšiu šancu, že sa nám podarí ich dostať skoro do predpôrodnej podoby. Cviky po pôrode by sme mali zaradiť postupne do každodenného života a mali by sa pre nás stať samozrejmosťou bez toho, aby sme vôbec vnímali, že cvičíme.

Najprv hlboký stabilizačný systém, potom chrbtica

Čo sa týka cvikov na zdravú chrbticu či spevnenie hlbokého stabilizačného systému, veľmi závisí od zdravotného stavu mamičky. Nezabúdajme, že pre čerstvé mamičky je v období po pôrode veľmi dôležitá relaxácia a regenerácia organizmu. Cvičenie je preto najlepšie konzultovať s ošetrujúcim špecialistom. Ak ste prekonali všetky zdravotné obmedzenia, mala by čerstvá mamička v prvom rade prihliadať na spomínané spevnenie brucha a hlbokého stabilizačného systému. Následne je vhodné zamerať sa na chrbticu, ktorá je počas tehotenstva a po ňom vystavená veľkej záťaži. Odporúča sa niektorá z pomalých foriem cvičenia s dôrazom na hlboký stabilizačný systém a chrbticu, ako je napríklad pilates.

Kedy necvičiť

Záleží na priebehu tehotenstva, priebehu pôrodu a prípadných komplikáciách, ale aj na našom celkovom rozpoložení a prežívaní obdobia šestonedelia. Ak ste rodili sekciou, platia pre vás iné pravidlá ako po spontánnom pôrode. V šestonedelí možno odporučiť len jednoduché cvičenia ako už spomínané  Kegelové cviky.  Aeróbne cvičiť (aerobik, pilates a pod.) môžete podľa aktuálneho zdravotného stavu až 3 – 6 mesiacov po pôrode. Vtedy by popôrodná jazva už mala byť zahojená a telo z tak výrazných zmien akým prechádza počas tehotenstva a pôrodu viacmenej stabilizované a schopné aj väčšej fyzickej námahy. Cielené posilňovanie brušných svalov by sme mali zaradiť až po 6 mesiacoch od pôrodu.

Ak si netrúfate na riešenie vašich zdravotných problémov sami, môžeme sa obrátiť na odborníkov špecializujúcich sa na fyzioterapiu po pôrode. Vyšetria vás a nastavia individuálny plán terapie. Vedia pomôcť pri bolestiach po pôrode v oblasti chrbtice a panvy. Taktiež pri inkontinencii, popôrodnej diastáze, zlom držaní tela, a dalších. Mnohí vedia čerstvým mamám poradiť aj s manipuláciou s bábätkom a dojčením.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>