🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Hamstringy je dôležité správne precvičovať

Hamstringy sa zaraďujú medzi svalové partie so zvýšeným rizikom zraniteľnosti. Natiahnutie či natrhnutie zadných stehien môže mať niekoľko príčin, medzi ktoré patrí aj nedostatočná flexibilita a nekooperácia so synergickými svalmi. Hamstringy sú z pohľadu anatómie zložkou svalov, ktorá stabilizuje panvu a kolená, rovnako ako aj zložkou, ktorej mobilita je dôležitá pre rozvoj sily v nohách.    Profesionálni aj rekreační športovci sa často stretávajú s problémom nedostatočnej lokomócie dolnej končatiny. Pohybový rozsah nôh sa znižuje a svaly sa vplyvom ich oslabenia skracujú. Skrátené svaly sú častou skutočnosťou, ktorá môže ovplyvňovať elementárnu pohyblivosť pohybového aparátu rovnako, ako posturizáciu športovca.   

Akú funkciu majú hamstringy? 

Funkcia hamstringov je stabilizačná, silová a rotačná. Zadné stehná zabezpečujú stabilizáciu a prepojenie s panvou a kolenom. Silovou funkciou je vytvorenie okamžitého napätia, ktoré je potrebné najmä pri športovom výkone. Hamstringy sú vyťažované najmä pri šprinte, behu, bojových športoch, balete, tanci či futbale.    Hamstringy sú v činnosti aj pri chôdzi, kedy sú citeľne zapojené do druhej fázy kroku. Druhá fáza kroku je charakterizovaná ako stav, kedy sa chodidlo presúva za Y rovinu tela (Y os v súradnicovej sústave), teda za vertikálnu os.    Hamstringy, resp. zadné stehná, priamo vplývajú na flexiu, teda ohnutie v kolennom kĺbe. Uhol zovretia flexie kolena variuje vzhľadom na aktuálnu flexibilitu hamstringov - skrátenie (oslabenie) hamstringov, ich natiahnutie po strečingu či porušenie štruktúry väzieb svalov pri úraze (natrhnutie svalu a pod). Optimálna flexia kolena by mala byť 90° rozsahu od vertikálnej základne úrovne tela.  Menej ako 90° signalizuje akútne či chronické problémy s postavením panvy, jej pohyblivosťou, zlou motorickou kontrolou bedier či so skrátením viacerých svalových partií.   

Anatómia zadných stehien

Hamstringy ako svaly umožňujú vykonávať flexiu v kolene, rovnako ako stabilizujú dolnú končatinu v bedrovom kĺbe (od kĺbovej jamky až po obe strany jabĺčka kolena). Všetky svaly zadného stehna ústia od sedacej kosti.   

Hamstringy rozdeľujeme ma laterálnu a mediálnu časť.

  Mediálna časť svalov zadných stehien zoskupuje sval Musculus Semitendinosus a Musculus Semimembranosus. Úlohou svalov mediálnej časti je addukcia (pritiahnutie) a extenzia (vystretie) stehna, rotácia dolnej časti nohy (ak je koleno vo flexií) a riadenie elementárnej flexie kolena.    Laterálna časť svalov zadných stehien je tvorená svalom Biceps Femoris, tzv. svalom dvojhlavým stehenným. Tento sval sa podieľa na extenzií bedrovej oblasti, rotácií a udržiavaniu stability kolena.  

Prečo sa hamstringy skracujú? 

Zadné stehná sú tvorené svalmi ktoré využívame pri elementárnych činnostiach. Bolesť v oblasti bedier, krížovej oblasti chrbta, problém s predklonom či so samotnou flexiou kolena môže signalizovať skrátené hamstringy.   

Pohybová inaktivita 

Pohybová inaktivita je najčastejšou kauzálnosťou vzniku skrátených hamstringov. Sedavý typ zamestnania a nedostatok pohybu vo voľnom čase spôsobuje oslabenie a ochabnutie svalov, a teda dôjde k ich skráteniu z pôvodného rozsahu svalu, ktorý sa nevyužije. K skráteniu hamstringov dôjde vtedy, ak je koleno vo flexií po väčšiu čast dňa.   

Anteverzia panvy 

Anteverzia ‘’vytlačenie’’ panvy označuje ortopedický stav, kedy sa krížová kosť posúva smerom hore. Pohyb krížovej kosti smerom hore vytvára extrémne ohnutie v bedrovej oblasti, rovnako ako aj tlak na medzistavcové doštičky.  Z pohľadu hamstringov sú tieto svaly zadného stehna v neustálej tenzií (napätí), pretože je táto poloha neprirodzená a snažia sa o vrátenie prirodzenej polohy panvy.    

Oslabené sedacie svalstvo 

Oslabenie sedacieho svalstva, Gluteus Maximus,  patrí medzi najčastejšie príčiny skrátenia hamstringov. Ku skráteniu zadného svalstva dochádza z dôvod, že primárnym svalom zabezpečujúcim extenziu v bedrách sa stanú práve hamstringy a nie sedací sval. Následkom je pohybová kompenzácia, ktorá funguje na úkor úplnej extenzie v bedrách. Pri tomto stave pacient riskuje vznik zranenia rôzneho charakteru.   

Trauma (zranenie)

Trauma, resp. traumatické zranenie, je vyvolávajúcim faktorom vzniku skrátenia hamstringov. Mierne natiahnutie či nesprávna poloha dolnej končatiny môže vyvolať obranný mechanizmus svalu, a tým dochádza k skráteniu svalu.   

Kompresia nervov 

Kompresia nervov v oblasti sakrálnej a bedrovej chrbtici či v dolných končatinách má za následok stiahnutie hamstringov. Pacienti sa môžu stretnúť s radikulpatickou bolesťou či so zápalom ischiasu.  Ak je problém s kompresiou nervov v chrbtici či dolných končatinách je možné očakávať prirodzenú reakciu, a to v podobe skracovania hamstringov.   

Natiahnuté hamstringy a fyzioterapia 

Natiahnuté hamstringy sú častým zranením, ku ktorým často dochádza vplyvom prudkého zrýchlenia či spomalenia. Natrhnutie či natiahnutie hamstringu môže byť podmienené ako aj skrátením tohto svalu, ako aj zlé, prípadne absentujúce rozohriatie, únavová slabosť hamstringov, zlá mechanika pohybu a pod. Najčastejšie dochádza k zraniteľnosti svalu Biceps Femoris, a to z dôvodu upínania nízko na nohe, čím je vystavený väčšiemu dynamickému zaťaženiu.    Fyzioterapia dokáže účinne pomôcť pri riešení zdravotných komplikácií spojených s hamstringami. Mnoho pacientov trápi fakt, že nedokážu vykonať jednoduchý predklon čo môže byť čiastočne spôsobené skrátenými hamstringami. Ak sú zadné stehenné svaly porušené napr. natiahnutím, riskujeme zranenie kolena (najčastejšie dochádza k poraneniu predného skríženého väzu).   

Vo fyzioterapeutickej praxi sa stretávame so športovcami (najmä futbalistami, hokejistami, zápasníkmi), ale aj rekreantmi, ktorí pociťujú tenziu a bolesť pri lokomócií nohy v oblasti hamstringov. 

  Odporúčame urýchlené navštívenie fyzioterapeutickej kliniky v snahe predchádzať zraneniam s dlhšou dobou rekonvalescencie.    Zdroje: