🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Svaly ramena: čo sa s nimi deje po úraze

Svaly ramena patria medzi časti ľudského tela, ktoré sú na úraz veľmi náchylné. Nemusí sa ihneď jednať o zlomeninu či vykĺbenie ramena, najčastejšie sa stretávame s prípadmi natiahnutia väzív či poškodenia svalov. Ramená sú úzko prepojené s krčnou chrbticou čiže problém môže mať pôvodcu mimo ramennej oblasti. Najčastejšie tieto problémy riešime vhodne zvolenými liečebnými cvikmi spolu s dostatočnou regeneráciou vo forme oddychových dní. V niektorých prípadoch spolupracujeme aj s ošetrujúcimi lekármi pacientai. Tí môžu poskytnúť pacientovi vhodnú konzervatívnu liečbu vo forme antibiotík či analgetík, ak si to stav pacienta vyžaduje.

Svaly ramena a úrazovosť

Ako sme vyššie spomenuli, ramená sú rizikovým faktorom, ktorý trápi mnoho našich pacientov. Ramenný kĺb sa zaraďuje medzi kĺby, ktoré sú náchylné na zápaly, luxácie (vykĺbenie), či jeho nestabilitu. Svaly ramena sú pomyselným počiatkom horných končatín, pričom ich elasticita zabezpečuje správny pohyb celej končatiny. Ramená sú teda aktívnym statickým spojom medzi hornými končatinami a zvyškom tela. Bez ohľadu na to, akú formu pohybu rukami vykonávame, svaly ramena sú vždy aktívne. Aj pri najmenšom pohybe prstov je tento pohyb prenášaný cez väzivá a spojivá ramien. Akonáhle nastane vážnejší úraz ramena, celá ruka môže byť neschopná pohybu, pričom bolesť môže vystreľovať do ďalších kĺbových spojov ruky.

Ako sa lieči úraz ramena?

Pacient s podozrením na akútny úraz ramena zväčša navštevuje pohotovosť. Chronická bolesť patrí do rúk špecialistom. Ak sa jedná o narazenie ramena, alebo luxáciu, tento druh bolesti možno zvrátiť vhodnými rehabilitačnými cvikmi. Ak máte podozrenie na akékoľvek poškodenie ramena, ihneď navštívte svojho ošetrujúceho lekára. V prípade, že vás pobolieva rameno čo aj len pár krát do mesiaca aj tak vidíme dôvod na návštevu odborníka. Niektoré zranenia sú často skryté a priebeh ochorenia či zranenia sa zhoršuje spolu s časom. Pri zanedbaní lekárskej starostlivosti či zanedbaní úsudku dôležitosti návštevy lekára je možné sa nepriaznivo dopracovať až do štádia, kedy je nutný operačný zákrok.

Aké sú najčastejšie úrazy ramena?

Hoci sa všetky úrazy od seba líšia, niektoré sú viac frekventované. Iný druh zranenia môže nastať pri páde a iný pri špecifickom športe ako je napríklad hokej či druhy kontaktných športov. Najčastejšie sa na našej rehabilitačnej a fyzioterapeutickej klinike Profy stretávame s týmito prípadmi:

  • Narazené rameno: Prípady narazeného ramena sú najčastejšie počas zimných mesiacov, za čo môžu najmä pády na zľadovatelých chodníkoch. Bolestivé rameno môže začať opúchať, môžu sa objaviť modriny. Tieto príznaky zdieľa nie len narazené rameno, ale aj zlomenina.  Pri tomto akútnom stave odporúčame urýchlenú návštevu ošetrujúceho lekára, alebo lekárskej pohotovosti, ktorá následne vylúči zlomeninu či vykĺbenie. V prípade zanedbanej zlomeniny môže nastať zlé vzrastanie kosti, ktoré je príčinou ďalších sprievodných problémov. Viac o narazenom ramene a čo v takom prípade robiť v našom článku: Kedy je narazené rameno skutočne narazené? 

  • Preťažené svaly ramena: Spôsobené sú najčastejšie kontinuálnym a neustále sa opakujúcim pohybom ramena. Stretávame sa taktiež aj s nesprávnym vykonávaním určitých cvikov v posilňovni, prehnanými švihovými pohybmi. Vhodnou voľbou je návšteva fyzioterapeuta a svedomité dodržiavanie cvičebného plánu s vyhradenými dňami pre regeneráciu.

  • Impingement syndróm: Alebo aj syndróm bolestivého ramena. Jedná sa o pomenovanie stavu zápalovej reakcie postihujúcej synoviálny vačok pod výbežkom lopatky. K bolesti dochádza pri zodvihnutí rúk do polohy vzpaženia, zatiaľ čo v pokročilom štádiu pacienti  pociťujú bolesť pri bežnej polohe. Viac o Impingement syndróme v našom článku: Impingement syndróm - bolesť ramena

  • Luxácia ramena: S luxáciou ramena sa stretávame pomerne často. Pri vykĺbení ramena dochádza k opusteniu hlavice ramennej kosti v priestore kĺbnej jamky, do ktorej je pri normálnej funkcií uložená. Subluxácia označuje stav čiastočného vykĺbenia pričom sa hlavica ramennej kosti po opustení kĺbnej jamky vráti späť na pôvodné miesto. Ošetruje sa naprávaním a následnou fixáciou s termínom kontroly. Ako rozpoznať príznaky vykĺbeného ramena sa dočítate v našom článku: Vykĺbené rameno? Rozoznajte príznaky a poskytnite prvú pomoc

  • Traumatická instabilita ramena: Objavuje sa väčšinou po luxácií ramena, pričom jej tento stav opakovaný. Ak sa potvrdí Aprehentačný test (strach pacienta z bolesti vplyvom luxácie v niektorej z polôh) a vyšetrenia rádiodiagnostickou metódou, najčastejšie sa pristupuje k operačnej liečbe.

Záver:

Svaly ramena môžu byť poškodené vplyvom akútnej traumy, alebo kontinuálneho zaťaženia. Na našej klinike Profy zabezpečujeme nie len fyzioterapeutické služby, ktorých úlohou je prinavrátenie stavu bez bolesti, ale aj rehabilitačné služby, ktoré využívajú pacienti v prípadoch pooperačných stavov. Čo robiť proti bolesti ramena sa môžete dočítať v našom článku: Bolesť ramena - Akú liečbu zvoliť?

Poraď sa s našimi skúsenými fyzioterapeutmi