Lumbago označuje bolestivý stav postihujúci pacientov rôznych vekových kategórií.  Zaraďuje sa medzi ochorenia ktoré postihujú krížovú oblasť spodného chrbta. Lumbago primárne spôsobuje bolesť ktorá môže mať akútny (lumbago acuta) či chronický charakter, čo závisí od primárneho spúšťača bolesti.

Lumbago je veľmi ťažké predvídať a prichádza vždy neočakávane. Bolesť driekovej oblasti nemusí byť hneď lumbagom, môže byť prejavom iných stavov prebiehajúcich v tele pacienta. Lumbago sa totiž prejavuje ako silná, vystreľujúca bolesť s kŕčovitým charakterom.

Čo je to lumbago?

Ako sme už vyššie spomenuli, lumbago je mimoriadne bolestivý stav prichádzajúci v rôznych okamihoch života. Rovnako ako ťažké je odhadnúť jeho prejav, ťažko je aj určiť, ktorá veková kategória je na lumbago náchylnejšia. V tomto prípade nemôžeme vylúčiť jednotlivé vekové kategórie pacientov a preto sledujeme sprievodné symptómy tak, aby sme zdroj problému vedeli identifikovať a využiť ho pre progres liečby.

Prudká bolesť postihujúca krížovú oblasť, bodavé vystreľovanie bolesti či kŕče reagujúce na frekvenciu pohybu pacienta sú žiaľ jedny z málo symptómov, ktoré obmedzujú plnohodnotný život pacienta.

Lumbago a jeho príznaky

Príznaky lumbaga sú často nezameniteľné s iným druhom bolesti. Väčšina zameniteľných symptómov postihujúcich krížovú oblasť sa prejavuje plošne a teda bolesť sa objavuje počas celého dňa, rozložená po celej oblasti bedier.

V prípade lumbaga sa nejedná len o kŕčovité a bodavé stavy, ale sprevádza ich enormná únava, znížená chuť do jedla či psychické problémy spojené s úzkosťou až depresiou, ktoré sa týkajú predovšetkým chronických prípadov.

Medzi najčastejšie príznaky patrí:

  • Bolesť znásobená pohybom – často kŕčovito prechádza do sedacích svalov a úponov dolných končatín
  • Kŕč či prudká bolesť v jednej časti drieku –  s tým je spojené možné krívanie, znemožnený predklon či záklon
  • Znecitlivenie bedrovej časti, brnenie, príp. znecitlivenie končatiny – lumbago s ichiasom (lumbago sciatica), podráždeným sedacím nervom
  • Pocit stuhnutého chrbtu v celej oblasti

Mnoho z pacientov navštívi našu fyzioterapeutickú kliniku akonáhle sa dostavia nebezpečné, až alarmujúce príznaky. Radíme sem neschopnosť pacienta udržať moč či stolicu, náhle znecitlivenie dolných končatín.

Odporúčame tieto príznaky ihneď riešiť – vznikajú možným následkom stlačenej miechy a tým aj ohrozením príslušných nervov.

Čo spôsobuje lumbago?

Príčiny vzniku lumbaga sú viac menej diskutabilné a v mnohých prípadoch nie je možné sa dopátrať k pravej príčine.  Pacienti v produktívnom veku ohrozujú svoju bedrovú časť najmä zdvíhaním neprimerane ťažkých rebier, vykonávaním neprirodzených pohybov či kontinuálneho zaťaženia krížovej oblasti.

Lumbago však postihuje aj pacientov bez výdatnej fyzickej záťaže a to najmä tých, ktorých kondičný stav driekovej oblasti je neprispôsobivý. Toto poškodenie sa môže týkať vyskočenej medzistavcovej platničky, prasknutia stavca, či skolióze. Pacienti vyššej vekovej kategórie sú ohrození v prípadoch, ako je osteoporóza či krehkých kostiach.

Značné množstvo našich pacientov tvoria aj rekreačný športovci a tehotné ženy. Pri tehotenstve, konkréte pri postupnom raste bruška, sa panva rozťahuje, čo má značný vplyv aj na samotnú krížovú oblasť. Váhu dieťatka nesú vo väčšej miere práve oblasti krížov, pre ktoré to znamená vysporiadanie sa s atypickou váhou. Lumbago s ichiasom sa objavuje najčastejšie a práve pri tehotenstve je zložité potvrdiť čo zapríčiňuje opuch nôh (viď. Príznaky).

Pri športe dochádza k mnohým zraneniam, medzi ktoré bezmála patria aj úrazy spinálneho systému. Akútne lumbago (lumbago acuta) je zisťované na základe vykonávania nesprávnych pohybov s príliš vysokou frekvenciou.

Na našej klinike Profy využívame najmodernejšie technológie a prax našich fyzioterapeutov tak, aby sme docielili plnohodnotný pohyb bez bolestivých obmedzení.

Lumbago a jeho liečba

Liečba lumbaga sa nedá považovať za zložitú, či jednoduchú.  Táto bolesť je častým následkom chybných pohybov a práve preto je často sprevádzané aj inými ochoreniami, napr. diabetes. Tie  môžu cvičebný plán či prípadné podávanie myorelaxačných liečiv, skomplikovať.  Rozdielom je aj lumbago akútne a chronické, pričom obe majú svoje špecifiká.

Akútne lumbago: Vyznačuje sa krátkymi bolestivými záchvatmi v priebehu určitej časovej jednotky, najčastejšie však týždeň. Z pohľadu fyzioterapie a znalostí získaných praxou našich fyzioterapeutov vieme, že účinné sú aj zložky fyzikálnej terapie. Najčastejšie využívame vodoliečbu a elektroliečbu, ktoré majú preukázateľné výsledky vo forme tlmenia bolesti a správnej stimulácie svalov.

Z pohľadu odborníkov vieme, že tento stav sa neobjavuje z ničoho nič a je fyzickou odozvou na neprimeraný pohyb. Na stlmenie bolesti využívame účinné injekčné obstreky, ktoré sú voči telu šetrenejšie a taktiež ich výdrž sa nedá porovnávať s komerčnými analgetikami. Analgetický účinok však nie je všetko a preto vždy pátrame do hĺbky problému, z pohľadu dlhodobých výsledkov. Mckenzieho cvičenie je aj pri lumbagu nápomocným nástrojom, ako uvoľniť stuhnuté svalstvo a tým docieliť bezbolestný pohyb.

Ak sa však u bolesť objavuje v malých frekvenciách, pomôcť môže aj suché teplo, ktoré môžeme dosiahnuť fúkaním teplého vzduchu z fénu. Samozrejmosťou je pravidelný pohyb, aktívne prechádzky.

Chronické lumbago: Typ bolesti sa takmer nelíši, často je jeho intenzita rovnaká. Rozdiel nachádzame vo frekvencií záchvatovej bolesti, pričom sa klasifikuje ako chronické až po 3 mesiacoch.

Liečba je vnímaná konzervatívnejšie, pacient zvyčajne užíva analgetiká, nesteroidné antireumatiká. Neurológ a fyzioterapeut spoločne pátrajú po pravej príčine vzniku lumbaga. Pacient pravidelne cvičí a hýbe sa v rámci možností a bariér bolestivosti. Vďaka štruktúrovanému plánu cvičenia pod dohľadom nášho kvalifikovaného trénera sa dostavuje progres, pričom pacient dodržuje nariadené pohyb vo forme prechádzok.

Poraď sa s našimi fyzioterapeutom