Cervikalgia je označenie pre syndróm, ktorý opisuje bolesť hlavy ústiaci z cervikálnej (krčnej) chrbtice. Prevalencia vzniku cervikogénnej bolesti hlavy sa objavuje u oboch pohlaví a postihuje najmä pacientov v produktívnom veku. Bolesť nadobúda ostrú, ľahko-lokalizovateľnú bolesť, ktorá sa môže zhoršovať pri dynamickom pohybe. Dráždenie lebečných nervov na cervikokraniálnom prechode (prechod od stavcov krčnej chrbtice po lebku) je primárne spôsobené vysokou tenziou (napätím) v kooperujúcich svaloch.
Čo je to cervikalgia a ako vzniká?
Cervikalgia je syndróm, ktorý vzniká pri dráždení nervových výbežkov, ktoré následne prenášajú vzruchy bolesti do mozgy. Dráždenie nervov je situované v mieste cervikokraniálneho priechodu, ktorý vykonáva rotačný a posúvny pohyb. Statická inaktivita alebo nadmerná dynamická záťaž spôsobuje stuhnutosť svalov a ich skrátenie. Svaly sú tuhšie, menej ohybné a vzniká hypertenzia. Nerv je zväzok výbežkov, ktoré vedú zmyslové signály do centrálnej nervovej sústavy (CNS). Nerv je súčasťou každého svalu či orgánu. Stuhnutie svalu má za následok vznik kompresie nervu (jeho stlačenia), ktorý prenáša vzruchy bolesti.
Príčiny vzniku cervikalgie
Cervikalgia je algický (citlivosť na bolesť) syndróm, ktorého príčina nie je špecificky stanovená a patrí medzi diagnózy m54. Blokáda, stuhnutosť svalov, svalové dysfunkcie vplyvom protrúzie a hernie disku či stres sú hlavné kauzálne príčiny. Bolesť hlavy z krčnej chrbtice môže byť fyziologicky predpokladaná a preto je vhodným nástrojom prevencia, najčastejší vplyv má chronické nefyziologické zaťaženie krčnej chrbtice. Príčiny vzniku cervikalgie
Tenzia svalov krčnej chrbtice
Nadváha
Hernia a protrúzia disku, svalové blokády
Pohybové extrémy (inaktivita, preťaženie organizmu)
Fyziologické predpoklady (anomálie v oblasti prechodu krčnej chrbtice a lebky)
Záchvatové bolesti hlavy
Diagnostika
Diagnostika je vykonávaná pri chronických bolestiach hlavy pre vylúčenie autoimunitných ochorení a zhubných ochorení (diferenciálna diagnostika). Kooperácia medzi lekármi je dôležitá, keďže sa na liečbe podieľa viac špecialistov (neurológ, ortopéd, fyzioterapeut) pre zvýšenie efektivity liečby. Pre diagnostiku sa využívajú zobrazovacie metódy
RTG
CT
MRI
Angiografia
USG
Skiaskopia
Kauzálnosťou cervikalgie môžu byť iné typy záchvatových bolestí hlavy, ako napríklad migrenózne stavy.
Príznaky cervikalgie
Cervikalgia predstavuje silné vyžarovanie bolesti hlavy po bokoch hlavy. Bolesť sa môže objaviť aj jednostranne a je situovaná od kraniálneho prechodu až po oblasť čela. Bolesť variuje a vyskytuje sa aj bolesť oka, ucha či tlak v prínosových dutinách. S uchom úzko súvisí aj vitalita vestibulárneho systému, ktorého úlohou je udržiavanie rovnováhy tela. Pri cervikalgických bolestiach sa môže vyskytnúť vertigo, nauzea (pocit na zvracanie) a iné.
Bolesť hlavy obojstranne alebo jednostranne
Vertigo, nauzea
Bolesť svalov v oblasti krčnej chrbtice
Problémy so spánkom
Fyzioterapia a bolesť hlavy z krčnej chrbtice
Fyzioterapia predstavuje podpornú liečbu pri konzervatívnej liečbe cervikalgie. Obzvlášť účinné sú nástroje vyžarovania tepla, ako je napr. sálajúce teplo a zábaly. Ultrazvuková terapia a elektroliečba sú veľmi účinné aj z pohľadu eliminácie opuchu a znižovania bolesti. Tieto fyzikálne metódy zväčšujú krvné riečisko a tým podporujú cirkuláciu krvi v zápalovej oblasti. Dôležitou zložkou fyzioterapeutickej liečby sú posturálne cvičenia a rehabilitačné cvičenia, ktoré pracujú s tenznými svalmi a ich komplexnou rehabilitáciou. Cvičenie bez fyzioterapeuta predstavuje veľké riziko, kedy si pacient môže privodiť cervikálne blokády. Nesprávne aplikovaná rehabilitácia spôsobuje zvýšenie napätia v krčnej chrbtici, čím si pacient môže viac ublížiť ako pomôcť. Odporúčame dohľad skúseného fyzioterapeuta. Zdroje:
http://solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=4629&magazine_id=3
https://physioworks.com.au/injuries-conditions-1/neck-headache-cervicogenic-headache