Bolesť chrbta môže byť spôsobená rôznymi diagnózami, niektoré sú jednoducho riešiteľné, iné vás dokážu pripútať na lôžko, či spôsobiť celoživotné ťažkosti. K bolestiam chrbta príde počas svojho života takmer každý z nás. V prípade, že sa nejedná o chronické ochorenie chrbtice, mnohým z týchto ochorení chrbtice sa dá v rámci prevencie veľmi dobre predísť. Ale pekne od začiatku.


Z čoho sa skladá a ako funguje chrbtica?

Chrbtica je tvorená súborom 3334 stavcovväzov a gélovitých chrupavkových útvarov – medzistavcových platničiek. Chrbtica ako súbor vyššie spomenutého siaha od spodku lebky až po panvu a priemerne tvorí až celkovej výšky človeka. 

Ako vyzerá zdravá chrbtica?

Zdravá chrbtica je dvakrát esovito prehnutá. Chrbticu tvorí krčná (cervikálna), hrudná (torakálna), drieková (lumbálna) a krížová (sakrálna) časť po ktorej nasleduje kostrč. Chrbticové stavce sa delia na skupiny stavcov podľa toho v ktorej z uvedených častí chrbtice sa nachádzajú. Chrbticu teda tvorí 7 krčných stavcov, 12 hrudníkových stavcov, 5 driekových stavcov, 5 krížových stavcov zrastených do krížovej kosti a 4 5 kostrčových stavcov zrastených do kostrče.  

Stavce chrbtice, nervy a miecha

Stavce chrbtice sú stĺpovito usporiadané krátke kosti, pričom každý stavec má v sebe otvor. Otvory spolu vytvárajú miešny kanál, naprieč ktorým vedie miecha a z nej vystupujú miechové nervy, ktoré vystupujú z chrbtice medzi stavcami a ďalej sa tiahnu do celého ľudského tela. Medzi stavcami sa taktiež nachádzajú už spomenuté medzistavcové platničky, ktoré plnia v chrbtici úlohu akéhosi tlmiča nárazov a chránia tak nervy a miechu pred poškodením či dráždením. Medzistavcové platničky tvoria približne 20% z celkovej výšky chrbtice a s pribúdajúcim vekom strácajú na pružnosti aj objeme. (Tento jav spolu s postupným zhrbením sa spôsobuje na staré kolená znižovanie telesnej výšky starších ľudí.)


Čo spôsobuje bolesti chrbtice?

 Bolesti chrbtice mávajú mnoho príčin, preto sa pripravte na trošku dlhšie čítanie. Nervy a nervový systém celého tela sa zbieha k mieche a tá je uložená naprieč celou chrbticou. To znamená, že každý vzruch či podráždenie nervu môže úzko súvisieť so zdravím chrbtice. Taktiež to znamená, že sa k chrbtici viaže rôznorodá paleta zdanlivo nesúvisiacich bolestí. Za všetky môžeme zo skúseností uviesť príklady, ktoré nám uvádzajú pacienti: Bolesť ramena od krčnej chrbtice, bolesť nôh, bolesti rebier, bolesti srdca, pľúc, uší, žalúdka či dokonca prsníkov a semenníkov. V článku rozoberieme, hlavné diagnózy a dôvody bolestí chrbtice. Povenujeme sa aj lokalizácii týchto bolestí a taktiež aj na pravdepodobné príčiny tej ktorej bolestivej lokality.

Protrúzia, bulging, hernia alebo extrúzia disku chrbtice (Vyskočená platnička)

Príčiny bolesti chrbtice môžu byť rôzne, najčastejšie ju však spôsobujú problémy spojené s nadmerným pohybom medzistavcových platničiek a následným podráždením okolitých miechových nervov. Pohyb platničky sa odborne nazýva protrúzia disku chrbtice. V skratke: Opotrebovanie, náhle trhnutie alebo stlačenie disku chrbtice môže spôsobiť podráždenie okolitých nervov či prasknutie jej vonkajšej vrstvy. Vtedy sa jadro disku vytlačí a spôsobuje tlak na koreň miechového nervu. Inými slovami hovoríme o tzv. vysunutej/vyskočenej platničke alebo o hernii disku.Viac o dôsledkoch nadmerného pohybu disku chrbtice či jeho poškodení sa dozviete v článku: Protrúzia disku a hernia disku alebo Extrúzia disku chrbtice. O chrbticu a platničky sa treba príkladne starať a pri pretrvávajúcich problémoch je viac než vhodné navštíviť ambulanciu. 

RIEŠENIE: V prípade, že potrebujete pomôcť s tzv. vyskočenou platničkou neváhajte sa ozvať. Objednáte si termín a bez čakania váš problém budeme riešiť. 

Chorobné zakrivenie chrbtice

Bolesti chrbtice však môžu vyplývať aj z dôvodov chorobného zakrivenia chrbtice. Chorobné zakrivenie chrbtice si najčastejšie spôsobujeme sami. Chorobných zakrivení chrbtice je hneď niekoľko. Za všetky môžeme spomenúť  napríklad lordózu, kyfózu či rachitídu. Viac sa rôznym zakriveniam chrbtice venujeme v článku o Krivej chrbtici a jej možných zakriveniach. Medzi najčastejšie príčiny radíme napríklad nesprávne držanie tela, nesprávne zaťažovanie chrbtice, nedostatok pohybu, prepínanie a preťažovanie pri športe, úrazy, spánok na nevhodnom matraci či vankúši, zápaly. Za chorobné zakrivenie chrbtice môžu aj vrodené chyby, nadváha, tehotenstvo či onkologické ochorenia správne určenie diagnózy preto naozaj nechajte na odborníka. V prípade, že naň nechcete čakať, môžete sa k nám objednať prostredníctvom kontaktného formuláru, alebo nám napíšte do Online chatu v pravom dolnom rohu.

Artritída, osteoporóza – rednutie kostí

Pretrvávajúce problémy s chrbticou bývajú tiež spôsobené ako dôsledok chorobného zkrehnutia a rednutia kostí, ktoré môžeme pozorovať ako dôsledok artritídy a osteoporózy. Viac o tom čo to je osteoporóza ako sa s ňou žije, ako sa lieči a tiež ako sa dá odhaliť sa dozviete v našom článku o osteoporóze. A v prípade, že osteoporózou už trpíte, možno vás budú zaujímať  ktoré cviky, sú pri osteoporóze vhodné a pomôžu vám sa s ňou lepšie vyrovnávať v bežnom živote.

Tzv. Priame blokády chrbtice a svalové spazmy

Blokáda chrbtice je stav, kedy akútnym či chornickým preťažením alebo rastovou dispozíciou príde k podráždeniu miechových nervov a následnej odozve tela – akútnemu zablokovaniu chrbtice. Hrozbu poškodenia nervov vyhodnotí mozog ako rizikový stav a spustí ochrannú reakciu, ktorá sa prejavuje ako blokáda alebo stuhnutie. Cieľom takéhoto bolestivého stuhnutia je zabrániť pohybovému aparátu v ďalšom nebezpečnom pohybe, tak aby nedošlo k ešte väčšiemu poškodeniu miechových nervov.

Pre prvú pomoc volajte na 0949 093 171?

*Bezplatná konzultácia zahŕňa 10 min rozhovor s fyzioterapeutom o Vašom probléme. Poradíme, ako postupovať pri riešení vášho akútneho problému a objednáme vás ku nám. Nejedná sa o inštruktáž cvikov, vyšetrenie, či liečbu po telefóne.

Bolesť chrbtice podľa lokality

Tak ako bolo vyššie spomenuté, bolesti chrbtice, prípadne bolesti rôznych telesných častí či orgánov, sa môžu viazať k rôznym častiam či segmentom chrbtice, prípadne tieto tlačia, dráždia, alebo ovplyvňujú nerv, ktorý inervuje postuhnuté oblasti. Takéto podráždenie sa potom prejavuje ako rôzne lokalizovaná bolesť, takmer všetkých častí pohybového aparátu, prípadne až jednotlivých orgánov ľudského tela.

Bolesť hlavy z krčnej chrbtice / Oslabené či skrátené svalstvo

Áno, bolesť hlavy z krčnej chrbtice veľmi často spôsobuje oslabené či skrátené svalstvo krčnej chrbtice, a boli by ste prekvapení , koľko ľudí k nám do ambulancie chodí s dlhodobými migrénami či nechutenstvom z týchto dôvodov. Pritom riešenie často býva z fyzioterapeutického hľadiska relatívne jednoduché a s uvoľnením, a posilnením krčného svalstva vieme prinavrátiť aj chuť do života v priebehu pár sedení.  Bolesť hlavy z krčnej chrbtice môže spôsobiť aj tzv. vyskočená platnička, pri ktorej už je liečebný proces viac komplexný a v prípade zanedbania aj nebezpečnejší. Ak vás zaujíma viac informácii o prevencii krčnej chrbtice prečítajte si náš článok: Ako sa vyhnúť najčastejším dôvodom bolestí krčnej chrbtice.

RIEŠENIE: V prípade, že máte príznaky ako bolesti hlavy, ramien a paží, svalové kŕče či závrate je dôležitá konzultácia s lekárom, či fyzioterapeutom. Pre prípadné vyšetrenie a liečbu nám môžete napísať do online chatu v pravom dolnom rohu.

Bolesť hrudnej chrbtice / bolesť pri srdci

Veľmi častou príčinou bolesti na hrudnom koši ( alebo v jeho vnútri) býva problém s chrbticou. Bolesť a tlak ozývajúci sa akoby pri srdci, či v pľúcach laicky opisovaný ako ‚predinfarktový stav‘. Takáto bolesť hrudnej chrbtice je často spôsobená podráždeným nerv z oblasti hrudného koša alebo vychýlenou chrbticou v oblasti hrudnej časti chrbtice ako dôsledok bočného nárazu pri autohavárii. Dobrou správou však je, že pokiaľ sa kvôli bolesti v oblasti hrudnej chrbtice bojíte poškodenej platničky, veľmi pravdepodobne sa mýlite.  Hrudná chrbtica je totiž narozdiel od jej ostatných častí veľmi dobre chránená nie len svalovým a väzivovým systémom ale aj hrudným košom, ktorý riziko poškodenia medzistavcových platničiek v tejto oblasti minimalizuje.

Bolesť hrudnej chrbtice však môžu spôsobovať svalové spazmy či vyššie spomenutá blokáda chrbtice. Tá najčastejšie vzniká v oblasti stavcových segmentov Th1 -Th4 . V tejto urovni sa totiž pripájajú na miechu nervy inervujúce práve srdce a pľúca. Liečba pomocou medikamentov tlmí bolesť, no nerieši príčinu a spontánne uvoľnenie hrudných blokád je skôr výnimočným javom ako pravidlom. Situáciu často zhoršujú spazmy medzirebrového svalstva a hlbokého systému.

Príznaky problémov s hrudnou chrbticou: 

  • Zvýšený tep, zvýšený tlak, búšenie srdca
  • Dýchavičnosť v spojení s bolesťou pri srdci
  • Pichanie pri srdci
  • Zvieravý pocit na hrudnom koši
  • Studený pot
  • Stuhnutosť

Bolesť v krížoch

Častým prejavom bolestí chrbtice je napríklad bolesť v krížoch, ktorú pociťuje až ¼ ľudí od 30 do 50 rokov. S pribúdajúcim vekom sa pritom zvykne zvyšovať. Podľa štatistík trpia bolesťami krížov najčastejšie obézni ľudia, fajčiari, tehotné ženy a ľudia trpiaci stresom a depresiami. Bolesti v oblasti krížov však môže spôsobovať aj namáhavá práca.

RIEŠENIE: Na bolesť v krížovej oblasti môžu pomôcť cviky na uvolnenie bolesti krížov a prípadná mobilizácia a posilnenie okolitého svalstva.


Ako si sám pomôcť pri bolesti chrbtice?

Pri akútnych bolestiach si na obmedzený čas môžete pomôcť aj sami, napríklad prikladaním teplých obkladov, či masážami. Výborne pôsobí plávanie štýlom kraul a znak, sauna, balneoterapia, nahrievanie, suché teplo, pulzné červené svetlo a kryokomora. Pre utlmenie bolestí chrbta nestačí užívať len lieky. Tie problém a skutočnú príčinu neliečia, len skrývajú symptómy.

Ideálne je vyhľadať odborníka a svaly, nervy a kosti cielenou terapiou rozhýbať. Nezabúdajte po odstránení problému na prevenciu. Fyzická aktivita posilňuje svalstvo, zvyšuje ohybnosť a telo je tak v dobrej kondícií. Treba ale pamätať na to, že najlepšie je robiť všetko s mierou a postupne zvyšovať záťaž. Najzdravšia mobilizácia chrbtice je obyčajná chôdza. Postačí pritom chodiť 30 minút denne. Pri kráčaní robíte s chrbticou veľké množstvo pohybov a rozhýbe sa tak každá jej časť. Neskôr príde na rad šport v rozumnej miere.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.