Stavce, chrbtica, miecha - čo ste o nich nevedeli?

Chrbtica je dôležitým oporným, pohybovým a tiež dychovým orgánom. Jej bolesť obmedzuje pohyb a ovplyvňuje nás aj po psychickej stránke a snažíme sa čím skôr prísť na to, čím je spôsobená a ako ju riešiť. Nájsť pravú príčinu bolesti však nie je vždy jednoduché, pretože bolesť chrbta môže byť spôsobená rôznymi príčinami. Niektoré sú riešiteľné jednoducho, iné vás dokážu pripútať na lôžko, či spôsobiť celoživotné ťažkosti. K bolestiam chrbta príde počas svojho života takmer každý z nás. Vhodným pohybom a prevenciou sa však mnohým z týchto ťažkostí, ako aj chronickému stavu, dá predísť. 

Z čoho sa skladá a ako funguje chrbtica?

Chrbticu tvorí 3334 stavcov, väzov a gélovitých chrupavkových útvarov – medzistavcových platničiek (je ich 23). Väčšinu hmoty platničiek tvorí väzivová chrupavka a jadro z gélovitej tekutiny. Ich funkcia je predovšetkým stavce prepájať a tlmiť nárazy pri chôdzi a bežnom pohybe. Zaujímavosťou je, že platničky sa počas spánku v noci zväčšia tým, že nasiaknu tekutinou a živinami, preto sme ráno o čosi vyšší, ako večer. Platničky chýbajú medzi prvým a druhým krčným stavcom a takisto ich nenájdeme ani medzi zrastenými stavcami (krížová kosť a kostrč). Chrbtica siaha od spodku lebky až po panvu, nachádza sa v zadnej časti trupu a priemerne tvorí až celkovej výšky človeka. 

Ako vyzerá zdravá chrbtica?

Zdravá chrbtica je dvakrát esovito prehnutá. Chrbticu rozdeľujeme na krčnú (cervikálna), hrudnú (torakálna), driekovú (lumbálna) a krížovú (sakrálna) časť, po ktorej nasleduje kostrč. Stavce chrbtice sa delia na skupiny stavcov podľa toho, v ktorej z uvedených častí chrbtice sa nachádzajú. Krčná chrbtica má 7 krčných stavcov, hrudná chrbtica 12 hrudníkových stavcov, drieková oblasť 5 driekových stavcov, 5 krížových stavcov je zrastených do krížovej kosti a 4 5 kostrčových stavcov je zrastených do kostrče. Podľa toho sa tiež rozlišujú na pravé a nepravé stavce. Nepravé stavce sú tie zrastené do väčších kostí. 

Stavce chrbtice, nervy a miecha

Stavce chrbtice sú stĺpovito usporiadané krátke kosti, pričom každý stavec má v sebe otvor. Otvory spolu vytvárajú miešny kanál, naprieč ktorým vedie miecha a z nej vystupujú miechové nervy, ktoré vystupujú z chrbtice medzi stavcami a ďalej sa tiahnu do celého tela. Medzi stavcami sa taktiež nachádzajú už spomenuté medzistavcové platničky, ktoré plnia v chrbtici úlohu akéhosi tlmiča nárazov a chránia tak nervy a miechu pred poškodením či dráždením. Medzistavcové platničky tvoria približne 20% z celkovej výšky chrbtice a s pribúdajúcim vekom strácajú na pružnosti aj objeme. (Tento jav spolu s postupným zhrbením sa spôsobuje na staré kolená znižovanie telesnej výšky starších ľudí.)

Čo spôsobuje bolesti chrbtice?

Bolesti chrbtice majú mnoho príčin. Nervy a nervový systém celého tela sa zbieha k mieche a tá je uložená až po prvý a druhý stavec driekovej chrbtice (L1 a L2). To znamená, že každý vzruch či podráždenie nervu môže úzko súvisieť so zdravím chrbtice. Taktiež to znamená, že sa k chrbtici viaže rôznorodá paleta zdanlivo nesúvisiacich bolestí. Za všetky môžeme zo skúseností uviesť príklady, ktoré nám uvádzajú pacienti: bolesť ramena od krčnej chrbtice, bolesť nôh, bolesti rebier, bolesti srdca, pľúc, uší, žalúdka a iných orgánov či dokonca prsníkov a semenníkov. Častým javom sú závraty alebo tŕpnutie prstov na rukách spôsobené krčnou chrbticou. V článku rozoberieme, hlavné diagnózy a dôvody bolestí chrbtice. Povenujeme sa aj lokalizácii týchto bolestí a taktiež aj na pravdepodobné príčiny tej ktorej bolestivej lokality.

Protrúzia, bulging, hernia alebo extrúzia disku chrbtice (vyskočená platnička)

Príčiny bolesti chrbtice môžu byť rôzne, najčastejšie ju však spôsobujú problémy spojené s nevhodným pohybom, pri ktorom dochádza k opotrebovaniu medzistavcových platničiek, či už v dôsledku tlmenia pohybov jednotlivých stavcov, alebo nedostatočného zapojenia svalov stredu, ktoré majú chrbticu chrániť. Vyklenutie platničky (hovorovo vyskočenie) sa odborne nazýva protrúzia disku chrbtice. V skratke: opotrebovanie, náhle trhnutie, stlačenie disku chrbtice, môže poškodiť a pretrhnúť jeho vonkajšiu vrstvu, vďaka čomu vytečené jadro disku ultáča koreňový nerv. Inými slovami hovoríme o tzv. vysunutej/vyskočenej platničke alebo o hernii disku. Viac o následkoch vyklenutej platničky chrbtice či jej poškodenia sa dozviete v článku: Protrúzia disku a hernia disku alebo v článku Extrúzia disku chrbtice. Bolesť pri tomto type poškodenia je špecifická vystreľovaním, bodaním či pichaním. Závisí od miesta a rozsahu poškodenia. Bolesť pociťujeme pri určitom pohybe, napr. pri predklone alebo rotácii (vystupovanie z auta, vstávanie z postele, zohnutie, kýchanie, atď.) RIEŠENIE: Vyklenutá platnička sa rieši medikamentózne - lieky proti bolesti a zápalu, ktorý je často sprievodným javom a takisto zvýšené dávky vitamínu B, ktorý pomáha pri liečení stlačených alebo zapálených nervov. Takisto je nutná rehabilitácia v podobe elektroliečby, mäkkých techník a cvičenia pod dohľadom fyzioterapeuta. V prípade, že potrebujete pomôcť s vyklenutou platničkou neváhajte sa ozvať. Objednáte si termín a bez čakania váš problém budeme riešiť. 

Chorobné zakrivenie chrbtice

Chrbtica má pred narodením tvar písmena C. Po narodení sa postupne ako sa dieťa učí sedieť, loziť a chodiť, vytvárajú dva esovité oblúky, ktoré súvisia práve so vzpriamenou chôdzou. Ohnutie chrbtice smerom von v oblasti hrudníka a tiež krížovej kosti sa nazýva kyfóza. Ohnutie chrbtice smerom dovnútra v krčnej a driekovej časti je lordóza. Niekedy sa tieto názvy mylne používajú na označenie chorobného stavu chrbtice, avšak tieto sú prirodzené krivky chrbtice. Chorobný stav, ktorý môže spôsobovať bolesti, nastáva keď je toto ohnutie extrémne, vtedy hovoríme o hyperlordóze a hyperkyfóze (predpona hyper označuje nadmerný stav). Chorobné zakrivenie chrbtice si môžeme spôsobiť aj sami, nesprávnym držaním tela a je ich niekoľko. Okrem spomínanej hyperlordózy a hyperkyfózy, aj skolióza, pri ktorej je chrbtica vychýlená laterálne, čiže do strany. Viac sa rôznym zakriveniam chrbtice venujeme v článku o Krivej chrbtici a jej možných zakriveniach. Medzi najčastejšie príčiny radíme napríklad nesprávne držanie tela, nesprávne zaťažovanie chrbtice, nedostatok pohybu, prepínanie a preťažovanie pri športe, úrazy, spánok na nevhodnom matraci či vankúši, zápaly. Za chorobné zakrivenie chrbtice môžu aj vrodené chyby, nadváha, tehotenstvo či onkologické ochorenia. Správne určenie diagnózy preto nechajte na odborníka. 

Osteoporóza – rednutie kostí a artritída

Pretrvávajúce problémy s chrbticou bývajú tiež spôsobené ako dôsledok chorobného skrehnutia a rednutia kostí, ktoré môžeme pozorovať ako dôsledok osteoporózy. Viac o tom, čo je osteoporóza, ako sa s ňou žije, ako sa lieči a tiež ako sa dá odhaliť sa dozviete v našom článku o osteoporóze. V prípade, že osteoporózou už trpíte, možno vás budú zaujímať, ktoré cviky, sú pri osteoporóze vhodné a pomôžu vám sa s ňou lepšie vyrovnávať v bežnom živote.  Častým problémom býva takisto artritída. Existuje mnoho druhov artritídy, zväčša ju sprevádza chronický zápal, ktorý následne spôsobuje poškodenie tkanív. 

Blokády chrbtice a svalové spazmy

Blokáda chrbtice je stav, kedy akútnym či chronickým preťažením sa telo reflexne bráni zablokovaním segmentu chrbtice. Hrozbu poškodenia štruktúry v tele (nerv, sval, kĺb), vyhodnotí mozog ako rizikový stav a spustí ochrannú reakciu, ktorá sa prejaví ako blokáda alebo stuhnutie. Cieľom takéhoto bolestivého stuhnutia je zabrániť pohybovému aparátu v ďalšom nebezpečnom pohybe, tak aby nedošlo k ešte väčšiemu poškodeniu miechových nervov. Preto, ak sa vám takáto blokáda stane, nesnažte sa ju len rozchodiť, ale navštívte odborníka, ktorý vám pomôže odhaliť pravú príčinu, ktorá pravdepodobne tkvie v nevhodnom používaní tela pri pohybe a nedostatočnej aktivácii svalov pri určitom pohybe. Fyzioterapeut vás naučí cviky na posilnenie tej ktorej časti tela a naučí vás, ako sa hýbať pri bežných úkonoch šetrne voči svojej chrbtici. 

Bolesť chrbtice podľa lokality

Tak ako bolo vyššie spomenuté, bolesti chrbtice, prípadne bolesti rôznych telesných častí či orgánov, sa môžu viazať k rôznym častiam či segmentom chrbtice, prípadne tieto tlačia, dráždia, alebo ovplyvňujú nerv, ktorý inervuje postihnuté oblasti. Takéto podráždenie sa potom prejavuje ako rôzne lokalizovaná bolesť, takmer všetkých častí pohybového aparátu, prípadne až jednotlivých orgánov ľudského tela.

Bolesť hlavy z krčnej chrbtice / Oslabené či skrátené svalstvo

Krčná chrbtica je v dnešnej dobe náchylná na zranenie a bolesť, ako dôsledok práce za počítačom, pozerania sa do mobilu či dlhého šoférovania. Bolesť hlavy z krčnej chrbtice veľmi často spôsobuje oslabené či skrátené svalstvo krčnej chrbtice, a boli by ste prekvapení, koľko ľudí k nám do ambulancie chodí s dlhodobými migrénami z týchto dôvodov. Pritom riešenie často býva z fyzioterapeutického hľadiska relatívne jednoduché a s uvoľnením a posilnením krčného svalstva vieme prinavrátiť aj chuť do života v priebehu pár sedení. Bolesť hlavy z krčných stavcov môže spôsobiť aj vyklenutá platnička, pri ktorej už je liečebný proces viac komplexný a v prípade zanedbania aj zdĺhavejší. Ak vás zaujíma viac informácii o prevencii krčnej chrbtice prečítajte si náš článok: Ako sa vyhnúť najčastejším dôvodom bolestí krčnej chrbtice. RIEŠENIE: V prípade, že vaša krčná chrbtica vykazuje akýkoľvek z vyšie spomenutých príznakov, je dôležitá konzultácia s lekárom, či fyzioterapeutom. Pre prípadné vyšetrenie a liečbu nám môžete napísať do online chatu v pravom dolnom rohu.

Bolesť hrudnej chrbtice / bolesť pri srdci

Bolesť a tlak ozývajúci sa v oblasti srdca či pľúc sa často zamieňa za bolesť pri infarkte. Takáto bolesť je často spôsobená podráždeným nervom v oblasti hrudného koša. Na hrudnej časti chrbtice sa väčšinou odrážajú problémy z krčnej alebo driekovej chrbtice a takisto môžu bolesť spôsobovať aj zablokované rebrá a nedostatočná mobilita hrudnej chrbtice. Dobrou správou však je, že pokiaľ sa kvôli bolesti v oblasti hrudníka bojíte poškodenej platničky, veľmi pravdepodobne sa mýlite. Hrudná chrbtica je totiž na rozdiel od jej ostatných častí veľmi dobre chránená nielen svalovým a väzivovým systémom, ale aj hrudným košom, ktorý riziko poškodenia medzistavcových platničiek v tejto oblasti minimalizuje.  Bolesť hrudnej chrbtice však môžu spôsobovať svalové spazmy či vyššie spomenutá blokáda chrbtice. Tá najčastejšie vzniká v oblasti stavcových segmentov Th1 - Th4 . V tejto úrovni sa totiž pripájajú na miechu nervy inervujúce práve srdce a pľúca. Liečba pomocou medikamentov tlmí bolesť, no nerieši príčinu a spontánne uvoľnenie hrudných blokád je skôr výnimočným javom ako pravidlom. Situáciu často zhoršujú spazmy medzirebrového svalstva a hlbokého systému. Príznaky problémov s hrudnou chrbticou: 

  • Pichanie pri srdci alebo iných miestach

  • Zvieravý pocit na hrudnom koši

  • Stuhnutosť

Prejavy sa však môžu u rôznych ľudí líšiť. Navyše svoju dôležitú úlohu zohráva aj stres, ak si človek myslí, že bolesť v hrudníku značí infarkt, stav sa môže výrazne zhoršiť. Stavce hrudnej chrbtice sú stvorené na rotačný pohyb, ktorý mu však v dnešnej dobe často chýba. Navyše rigidný hrudník môže byť výsledkom alebo príčinou nedostatočného dýchania do tejto časti trupu. Vhodné cviky a úprava dýchania pod dohľadom odborníka, si môžu s týmto problémom hravo poradiť. 

Bolesť v krížoch

Bolesť krížov je jednou z najčastejších bolestí chrbtice, ktorú pociťuje až ¼ ľudí od 30 do 50 rokov. S pribúdajúcim vekom sa pritom zvykne zvyšovať. Podľa štatistík trpia bolesťami krížov najčastejšie obézni ľudia, fajčiari, tehotné ženy a ľudia trpiaci stresom a depresiami. Bolesti v oblasti krížov však môže spôsobovať aj namáhavá práca, dlhé sedenie alebo státie, u žien menštruácia, prechladnutie a zápal.  RIEŠENIE: Na bolesť v krížovej oblasti môžu pomôcť cviky na uvoľnenie bolesti krížov a prípadná mobilizácia a posilnenie okolitého svalstva. Samozrejme, riešenie bude závisieť od príčiny, ktoré vám pomôže odhaliť lekár. 

Ako si sám pomôcť pri bolesti chrbtice?

Pri akútnych bolestiach si na obmedzený čas môžete pomôcť aj sami, napríklad prikladaním teplých obkladov, či masážami. Výborne pôsobí plávanie štýlom kraul a znak, sauna, balneoterapia, nahrievanie, suché teplo, pulzné červené svetlo a kryokomora. Pri riešení bolestí chrbta sú lieky len dočasnou úľavou, ale nikdy neriešia skutočnú príčinu, len tlmia symptómy. Ideálne je vyhľadať odborníka a telo cielenou terapiou rozhýbať. Nezabúdajte, že aj po ústupe akútnej bolesti, je vhodné pokračovať vo vhodnom pohybe a cvičení, ako súčasť prevencie. Fyzická aktivita posilňuje svalstvo, zvyšuje ohybnosť a telo je tak v dobrej kondícii. Treba ale pamätať na to, že najlepšie je robiť všetko s mierou a postupne zvyšovať záťaž. Jednou z najzdravších druhov mobilizácie chrbtice je obyčajná chôdza, prípadne nordic walking (chodenie s paličkami). Postačí pritom aj 30 minút denne. O vhodnej technike chôdze sa však poraďte s vašim fyzioterapeutom. Neskôr príde na rad šport v rozumnej miere.

Autori

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.

Aneta Hartlová
Aneta Hartlová

Vzdelanie: FZV Piešťany
Metodiky: SM systém, ACT, DNS
Špecializácia: Bolesti chrbtice, Ženská fyzioterapia, Rekreačný aj vrcholoví športovci, Chodidlo, Fyzioterapia pre deti

#chrbtica #bolesť #bolesti chrbtice #stavce chrbtice #bolesť chrbtice #bolesť chrbta #vyskočený stavec #vyskočené stavce #vysunutá platnička #choroby chrbtice #bolesť krčnej chrbtice #lieky na bolesť chrbtice #bolesť chrbtice medzi lopatkami #bolest na hrudi z chrbtice #bolesť hlavy z krčnej chrbtice #bolesť hrudnej chrbtice #bolest chrbtice v strede #bolest bedroveho klbu od chrbtice #bolesť krčnej chrbtice a hlavy #bolesť prsníka od chrbtice #bolesť krčnej chrbtice cviky #bolesť hrudnej chrbtice príznaky #bolesť hlavy z chrbtice #bolest chrbtice a hrudnika #čo nám signalizuje bolesť chrbtice #bolest pri srdci od chrbtice #bolest prsnika z chrbtice #bolest nôh z chrbtice #bolest hrudnej kosti a chrbtice #bolesť na hrudi od chrbtice #bolest zaludka a chrbtice #bolest zaludka z chrbtice #bolesť hlavy od krčnej chrbtice #bolesť brucha od chrbtice #bolest v strede chrbtice #bolest srdca od chrbtice #bolesť hlavy od chrbtice #infuzie na bolest chrbtice #bolesť bedrovej chrbtice #bolest chrbtice v noci #bolest brucha z chrbtice #cviky na bolest chrbtice #bolesť krčnej chrbtice a točenie hlavy #bolest pod pravym rebrom z chrbtice #bolesť chrbtice a pocit na zvracanie #bolesť krčnej chrbtice a ramena #bolest krcnej chrbtice a ramien #bolest rebier od chrbtice #bolesť a škola chrbtice #bolest ruky z chrbtice #bolest hrudnika od chrbtice #bolest chrbtice priznaky #bolesť chrbtice lieky #bolest ucha z krcnej chrbtice #cviky na bolest krcnej chrbtice #bolest hlavy a krcnej chrbtice #čo na bolesť krčnej chrbtice #bolest chrbtice a brucha #bolest ruky od chrbtice #bolesť v prsníku z chrbtice #bolesť chrbtice na dotyk #bolest od krcnej chrbtice #bolest semennikov z chrbtice #pochrípková bolesť spodnej chrbtice #bolesť v päte z chrbtice #bolesť dolnej časti chrbtice #bolest chrbtice príciny #bolest chrbtice z uzkosti a stresu #bolesti chrbta